Tagine med sau og gresskar
Foto: Elena_Danileiko

Tagine med sau og gresskar

Sauekjøtt er smakfullt kjøtt som viser seg fra sin beste side når det blir kokt i tagine med deilig aromatisk krydder og tørket frukt. Få øynene opp for sauekjøtt med denne smaksrike oppskriften.

Fremgangsmåte

  1. Sett ovnen på 150C.
  2. Bland sammen krydderet og salt i en bolle. Tilsett kjøttet og bland godt.
  3. Varm opp en tagine eller en støpejernsgryte over middels varme. Brun litt og litt kjøtt av gangen i olivenolje til det har fått fin farge på alle sider.
  4. Ta ut kjøttet og tilsett løk og hvitløk og gresskar. Stek alt sammen til løken er gjennomsiktig.
  5. Ha kjøttet tilbake i kjelen/taginen og ha i hakkede tomater og kyllingkraft. Kok opp, sett på lokket og plasser i ovnen i ca 2 timer. Fisk så ut beina om du klarer, og tilsett den tørkede frukten og plasser tilbake i ovnen i ca 40 minutter til kjøttet er mørt.
  6. Stek de skivede mandlene sammen med smør i en stekepanne til de er brune. Strø over gryten når den er klar, sammen med grovhakket koriander.

Server med couscous, tabbouleh (dropp bulgur her) og varmt flatbrød.

Tips: 
Tagine er et kokekar i leire som er vanlig å finne i Nord-Afrika, men du kan godt bruke en støpejernsgryte eller liknende med lokk.

Her finner du flere gode retter du kan servere med sau

Her finner du mange deilige gryteretter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her