Torsk i mandelpotetsuppe med spinat og hollandaise
Foto: Synøve Dreyer

Torsk i mandelpotetsuppe med spinat og hollandaise

Torsk i mandelpotetsuppe med spinat og hollandaise kan bli en skikkelig klassikker, og vil skåre høyt rundt middagsbordet.

Fremgangsmåte

  1. Fisken:
    Lag saltlake ved å koke opp en liter vann med 80 gram salt.
  2. Skjær torskefileten opp i fire like stykker og legg dem i laken. Skru ned varmen og la fisken trekke i 8-12 minutter. Pass på at vannet ikke koker.
  3. Mandelpotetsuppe:
    Fres potet, løk, purreløk og hvitløk i smøret i 30 sekunder, hell så over kraften og melken.
  4. Kok opp og la småkoke til alt er mørt og potetene begynner å gå i oppløsning. Kjør i blender og kok opp med rømme. Smak til med salt og pepper.
  5. Spinaten varmes i en kjele med litt smør, salt og hvitløk til den detter sammen. Press ut vannet og legg den i skålen.
  6. Legg spinat i skålen og suppen rundt. Legg den varme fisken på spinaten og topp med et par skjeer hollandaise og kjørvelkvast.

Tips: Bruk gjerne skrei i sesong i stedet for den vanlige kysttorsken. Her har vi brukt ferdig kraft og hollandaise, men du kan selvfølgelig lage de selv.

Slik lager du hollandaisesaus

Se mange flere lekre fiskesupper her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Søndagsmiddagen er i boks med stekt kyllingbryst med skogsopp
Dagens rett

Søndagsmiddagen er i boks med stekt kyllingbryst med skogsopp

Det er på tide å bruke av all soppen du har fylt fryser og skap med. Denne oppskriften kommer du garantert til å prøve igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

By på en lekker rett med kveite, jordskokkpuré og spekeskinke
Dagens rett

By på en lekker rett med kveite, jordskokkpuré og spekeskinke

Med så gode råvarer som i denne oppskriften må det bli godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne drinken er forførende god
Ukens drink

Denne drinken er forførende god

Ikke så rart siden den er basert på vodka og hvit sjokoladelikør som smelter perfekt sammen med eller uten noen dråper sjokoladebitter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her