Vaniljecupcakes med blåbærmousse
Foto: Esten Borgos

Vaniljecupcakes med blåbærmousse

Disse vakre blomstene av noen cupcakes vil vekke begeistring.Ikke minst på grunn av blåbærmoussen. Oppskriften er lett som bare det.

Fremgangsmåte

Cupcake/muffin:
Pisk smør og sukker hvitt. Ha i ett og ett egg og sikt inn det tørre.

Rør fløten inn på slutten.

Fyll formene med ca 55 g røre. Legg til slutt blåbær oppi. Dytt dem litt inn i røren slik at de ikke blir liggende på overflaten. Stek i 15-20 minutter ved 170 grader.

Blåbærmousse:
Kjør blåbær sammen med sukkeret i en hurtigmikser. Gni blandingen gjennom en sikt slik at frøene blir fjernet. Bløtlegg gelatinplatene i kaldt vann.

Varm opp ⅓ av blåbærpureen i en liten kasserolle.

Klem vannet godt ut av gelatinplatene og rør dem inn i den varme blåbærpureen til de oppløses. Trekk kasserollen vekk fra varmen og rør inn resten av den kalde blåbærpureen.

Hell alt over i en bolle. Vend inn myk pisket krem, litt etter litt, og ha moussen over i en sprøytepose med en bladtipp. En slik får du kjøpt i velassortere kjøkkenbutikker som Jernia og Kitch'n. Sprøyt ut fire «kronblader». Pynt med et blåbær i midten av «blomsten».

Tips: Jeg har fylt hver muffinsform med ca 50 g røre. I hver form har jeg lagt 5-6 blåbær. Hvis du har mer blåbær i og bruker frosne bær, bør du forlenge steketiden med 3-4 minutter.
 

Sendt inn av Anne Brith Davidsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen
Ukens drink

Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen

For både appelsin, rosmarin og whisky gjør susen. Enkelt og knallgodt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne kaken vil påskeharen jakte på
Ukens kake

Denne kaken vil påskeharen jakte på

En saftig gulrotkake som også er veldig holdbar, er som skapt for påskekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her