Vaniljecupcakes med blåbærmousse
Foto: Esten Borgos

Vaniljecupcakes med blåbærmousse

Disse vakre blomstene av noen cupcakes vil vekke begeistring.Ikke minst på grunn av blåbærmoussen. Oppskriften er lett som bare det.

Fremgangsmåte

Cupcake/muffin:
Pisk smør og sukker hvitt. Ha i ett og ett egg og sikt inn det tørre.

Rør fløten inn på slutten.

Fyll formene med ca 55 g røre. Legg til slutt blåbær oppi. Dytt dem litt inn i røren slik at de ikke blir liggende på overflaten. Stek i 15-20 minutter ved 170 grader.

Blåbærmousse:
Kjør blåbær sammen med sukkeret i en hurtigmikser. Gni blandingen gjennom en sikt slik at frøene blir fjernet. Bløtlegg gelatinplatene i kaldt vann.

Varm opp ⅓ av blåbærpureen i en liten kasserolle.

Klem vannet godt ut av gelatinplatene og rør dem inn i den varme blåbærpureen til de oppløses. Trekk kasserollen vekk fra varmen og rør inn resten av den kalde blåbærpureen.

Hell alt over i en bolle. Vend inn myk pisket krem, litt etter litt, og ha moussen over i en sprøytepose med en bladtipp. En slik får du kjøpt i velassortere kjøkkenbutikker som Jernia og Kitch'n. Sprøyt ut fire «kronblader». Pynt med et blåbær i midten av «blomsten».

Tips: Jeg har fylt hver muffinsform med ca 50 g røre. I hver form har jeg lagt 5-6 blåbær. Hvis du har mer blåbær i og bruker frosne bær, bør du forlenge steketiden med 3-4 minutter.
 

Sendt inn av Anne Brith Davidsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Se alt det gode du kan lage med blomkål
Guide

Se alt det gode du kan lage med blomkål

Her får du 10 lettlagde oppskrifter hvor denne fantastiske råvaren er i høysetet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pimp en grillkylling fra butikken med sommerlig frukt
Dagens rett

Pimp en grillkylling fra butikken med sommerlig frukt

Mens vi venter på den norske fruktsesongen, bruker vi mango og nektariner som det bugner av i butikkene om dagen - og noen søte norske småtomater.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull
Dagens rett

Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull

Og det helt uten å gå veien om proteiner fra fisk eller kjøtt. Focaccia stekt som en tykk pizza og med poteter i deigen gir god metthetsfølelse og et smil om munnen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her