Ved Neptuns gaffel
Foto: Bengt Wilson

Ved Neptuns gaffel

Denne seioppskriften deltok i NM form amatørkokk i 2006, og er sendt inn av Jeanette d`Orleans Strandebø fra Asker. Denne må du virkelig prøve.

Fremgangsmåte

Seifileten deles opp i 50 gr stykker, kamskjellene renses, blåskjell skrubbes og vaskes.

Smelt smør og ha i melet, la frese ett minutt før du sper med fiskekraft. Reduser kraften til halvparten før du har i fløten og reduser til passe tykk konsistens, smak til med salt og pepper.

Fres smør og løk blank, legg i kamskjell og sjøkreps, deretter blåskjell og fisk på toppen, fordi fisken går lett i stykker, dryss over salt og pepper. Slå over hvitvinen og la putre i 3-4 min.
 
Vårløk vaskes og deles i 3, gulrøtter skrelles og deles i fyrstikktynne staver, rødløken deles i båter og sukkerertene renskes for stilk og brukes hele. Fres grønnsakene lett i smør, kvern over litt pepper, slå over litt vann og damp ferdig. Sukkerertene skal ikke i kjelen før i det siste minuttet. De trenger minimalt med varmebehandling.
 
Poteter tourneres og dampes til de er ferdig (ca 15 minutter), før de rulles i persille.
 

Rett før servering piskes sausen opp med stavmixer så den blir til et fint og luftig skum.

Anrettes på tallerken, med grønsakene ut mot siden. Seien og skalldyrene i midten og sjøkrepsen tronende som konge på toppen.

Skummet hvitvinsaus anrettes fint over grønsakene.

Se alt du kan lage med sei - det er slett ikke bare hverdagsmat 

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Kilde Jeanette d`Orleans Strandebø, AskerOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2006

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt
+
Tester

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt

Søte viner får ekstra attraksjonsverdi når det nærmer seg jul. Det er dessuten ekstra mye god å velge blant nå. Men også for den som holder seg til det tørre hvite.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne middagspaien er til glede for både øyne og mage
Dagens rett

Denne middagspaien er til glede for både øyne og mage

Det sørger både rødbeter, brie og spekeskinke for.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover
+
Tester

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover

I november er det flere typer boblefest, og over alle rager denne unike champagnen som er både sjelden og høy priset. Men det finnes sågar knallkjøp blant de høyest skårede champagnene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her