Nå kan du gratis få godbiter i pollisten som e-post. Se lenger ned for mer informasjon.
Aase E. JacobsenFoto: Gunnar Mjaugedal
Pertimali Brunello di Montalcino 2004 (94626) byr på masse godt brunellostoff hvilket betyr stor mykhet, fin sødme, god friskhet og slanke fine tanniner. En nydelig vin i dag og for kjelleren. Prøv den til gode retter med vilt, gjerne reinsdyr, eller smaksrikt lam.
Sakte modning
Produsenten, Az. Agr Sassetti Livio Pertimali, som er tilbake på det norske markedet etter en tids fravær, er en mindre familiedrevet vingård med 16 hektar. Beliggenheten er i Montesoli, rett nord for Montalcino by, på toppen av en åskam. Midt i hjertet av brunello-DOCG-et. Vinmarkene har sørøstlig eksponering, hvilket sikrer en sakte modning av druene i dette solrike klimaet.
Sikrer særpreget
Her har Livio siden slutten av 1960-tallet gjennomført en omfattende renovering og utvidelse av vinmarkene. For å sikre at gårdens særpreg ivaretas, er det brukt det opprinnelige genetiske materialet (selection massale). I kjelleren finnes det nemlig viner tilbake til 1915, og målet er å kunne dra en rett linje fremover i tid. Sønnen, Lorenzo, som nå har overtatt styringen, vil nok sørge for å ta godt vare på denne skatten.
Bestill vinen med en gang
Ønsker du å bestille vinen trykker du bare på vinnavnet og du flyttes direkte til Apéritifs Polliste og bestillingsrutinen.
Vi gjør oppmerksom på at på grunn av denne spaltens popularitet, og siden enkelte viner er tilgjengelig i mindre kvanta enn andre, kan det oppstå en utsolgt-situasjon. Du vil i så fall få beskjed om det fra Vinmonopolet, samt vanligvis også en dato for når vinen atter er å få tak i.
Dersom du ønsker å bestille flere produkter, kan du også velge fritt fra Apéritifs polliste eller søke deg frem til de varene du er ute etter.
Godbiter i pollisten som e-post:
Hver onsdag, altså én dag før alle andre kan lese om det, får du som abonnerer på godbiter i pollisten en e-post rett i postkassen din. Selvfølgelig helt gratis. Les mer her (klikk) og bli abonnent.
Det er målet til verdens beste kvinnelige kokk Pichaya «Pam» Soontornyanakij når hun inviterer gjestene til et lekent skuespill i sin families historiske hjem i en av Bangkoks trange bakgater.
I dette nummeret av magasinet er vi i Italia fra nord til sør, flytende til fast og tørt til søtt. Norbert Niederkofler, Arianna Occhipinti, Maremma og Marche. Men også Helsinki som hot matdestinasjon og møte med en uvanlig kokk.
Det er målet til verdens beste kvinnelige kokk Pichaya «Pam» Soontornyanakij når hun inviterer gjestene til et lekent skuespill i sin families historiske hjem i en av Bangkoks trange bakgater.
I dette nummeret av magasinet er vi i Italia fra nord til sør, flytende til fast og tørt til søtt. Norbert Niederkofler, Arianna Occhipinti, Maremma og Marche. Men også Helsinki som hot matdestinasjon og møte med en uvanlig kokk.
«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.