Amarula- og gulrotkake
Foto: Norges sjømatråd

Amarula- og gulrotkake

Norsk gulrot og Amarula-likør passer veldig godt sammen i en kake.

Fremgangsmåte

  1. Pisk eggene og tilsett gradvis sukker inntil du får en tykk eggedosis. Hell oljen sakte i eggedosisen og visp i ytterligere 2 minutter. Tilsett gulrøtter, ananas, nøtter, Amarula og aprikossyltetøy og bland for hånd.
  2. Bland og sikt de tørre ingrediensene over i en bolle. Tilsett deretter de tørre ingrediensene i eggerøren og fold inn med en slikkepott til det er godt blandet. Smør en kakeform (28cm i diameter) med løs bunn eller 2 brødformer. Legg enten bakepapir i formen eller dryss med finknuste Marie- kjeks. Hell blandingen i forvarmet ovn og stek ved 180 °C i én time og ti minutter. La kaken kjøle seg i formen før du tar den ut.
  3. Avlang form - bruk en stor avlang form - 30cm x 10cm eller 2 små.
  4. Glasur: 
    Bland smør og melis. Rør forsiktig inn Amarula og kremost. Ikke rør for mye når osten er tilsatt for å unngå at glasuren blir tyntflytende.
  5. Pynt:
    Dekorer med tørket ananas, gulrotstrimler (bruk ostehøvel) og nøtter.

Tips til kakeform: 
Om du bruker en 28cm form med et hull i midten vil det være litt for mye røre. Fyll to tredjedeler av formen med deig og hell resten av blandingen i en muffinsform (rekker til +/- 6 muffins).

Se våre andre oppskrifter på gulrotkake

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Få ukens drink som nyhetsbrev 

Sendt inn av Amarula

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus
Dagens rett

Med selvplukkete kantareller til kebaben blir den ren luksus

Norsk lam og kantareller får en genial ramme i form av denne kebaben. Topp til helgekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace
Dagens rett

Slå til med helstekt krydderbakt kveite med kremet blomkål og skalldyrglace

Kveite er vår festfisk nummer en og når den bakes hel i ovnen og serveres med din egen skalldyrsaus belønnes du rikelig med smak. Litt med tidkrevende tilbehør riktignok, men det er det verdt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro
Dagens rett

Innbakte pølser er skikkelig fredagsmoro

Både store og små kan fritt velge hva de fylles med. Nyt dem i hjemmet eller pakk dem med i sekken og grill over bålet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak
+
Ukens drink

Bak det rosa utseendet skjuler det seg mye kraft og smak

For med Maidens Blush er det så vel gin som pastis - og litt grenadin for fargens skyld.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her