Asiatiske blåskjell
Apéritif

Asiatiske blåskjell

Blåskjell er aller best i vintermånedene. Med deilig asiatiske smaker varmer denne retten garantert opp vintermørket.

Fremgangsmåte

Plasser blåskjellene i kummen og fyll opp med iskaldt vann. Fjern "skjegget" (om det er noe) som stikker ut mellom skjellene og  skrubb vekk rur om nødvendig. Kast skjell som flyter eller er knust. Ha rensede skjell i en bolle og sett til siden.

Surr sjalottløk sammen med smøret i en stor kjele (som du har lokk til)  på middels varme til den er gjennomsiktig. Tilsett red curry paste og stek videre i 2-3 minutter. Skru opp varmen, tilsett hvitvin og la fordampe, ca 2 minutter. Tilsett så  kokoskremen, sukker og fiskesaus. La koke opp og tilsett blåskjellene. Kok under lokk i ca 5 minutter til blåskjellene har åpnet seg.  Rist gjerne på kjelen et par ganger, så skjellene flytter på seg. Kast alle skjell som ikke har åpnet seg.

Strø over med fersk koriander og server med limebåter og varm ciabatta

Tips:
Sett kokosmelken i kjøleskapet kvelden før for å lettere separere kokokoskremen fra kokosvannet. 

Se alt du kan lage med blåskjell

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen
+
Godbiter i pollisten

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen

For det får du her i rikt monn, og så er den da også signert en av de aller beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I basis er det en liten håndfull nye viner - med og uten - som er verd din oppmerksomhet
+
Tester

I basis er det en liten håndfull nye viner - med og uten - som er verd din oppmerksomhet

Du behøver derfor ikke å gå bomtur til nærmeste pol om det er nyheter du er opptatt av.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Nordmenn vil ha mer fransk vin

Mens gamle rødvinstravere faller som steiner i statistikken er det særlig tørr fransk hvitvin og vin med bobler som sørger for at salget på polet ikke faller mer enn 2,2 prosent.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her