Blåbærmoussekake
Foto: Anna_Shepulova

Blåbærmoussekake

I denne moussekaken er det brukt en teknikk som heter italiensk marengs for maksimal luftighet. Smaken er det blåbærene som bidrar med.

Fremgangsmåte

  1. Bunn:
    Smuldre kjeksen fint. Bland godt med smeltet smør og sitronsaft.
  2. Klem massen i en kakeform på ca 24 cm og sett kaldt.
  3. Du kan også steke den i 10 minutter ved 175 grader.
  4. Den må avkjøles før blåbærmoussen legges på.
  5. Blåbærmousse:
    Pisk eggehviten stiv.
  6. Varm opp sukker og sitronsaft med 1 ss vann under omrøring til 117 grader. Ha i miksmasterbollen.
  7. Sett på miksmasteren på middels hastighet. Tilsett eggehviten i en tynn stråle mens miksmasteren kjører. Fortsett å piske til massen av avkjølt.
  8. Legg gelatinen i bløt i kaldt vann.
  9. Lag pure av 250 gram av blåbærene. Resten brukes til pynt. Press pureen gjennom en sikt for å fjerne skall og frø. Mål opp 100 gram pure og ha i en kjele. Varm opp pureen, men den skal ikke koke, men bli varm nok til at gelatinen løser seg opp. Ha i resten av blåbærpureen (ca 100 gram).  
  10. Brett pureen inn i den stivpiskete eggehviten. Bruk miksmasteren for å piske blandingen stiv. Pisk kremfløte stiv og brett denne forsiktig inn i blåbærmarengsen til jevn masse.
  11. Fordel massen over bunnen og bruk en slikkepott for å glatte ut toppen. Sett kaldt (kjøleskap) et par timer.
  12. Før servering pynt med friske blåbær og gjerne spiselige blomster.

Tips:
1 eggehvite veier 30 gram
1 gelatinplate veier 2 gram

Tips:
Eggehvite blir fortere stiv ved romtemperatur enn rett fra kjøleskapet. 

Se våre andre oppskrifter på moussekake

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen
Dagens rett

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen

Kveite er festingrediens nummer en og med dette smaksrike tilbehøret kan du være litt gjerrig med denne eksklusive fiskeråvaren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling
Dagens rett

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling

Kylling med fyldig mandelsaus - også kjent som murgh musallam - tar litt tid og har en lang ingrediensliste, men du verden så mye smak du får ut av en helt vanlig kylling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet
+
Tester

IPA-hylla med norsk påfyll og sider som danker ut alt annet

Det er noe av nyhetene for øl i basis og sider/fruktvin i basis og BU.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her