Bløtkake med eggekrem og aprikos
Apéritif

Bløtkake med eggekrem og aprikos

Her kan du overraske med en bløtkake litt utenom det vanlige. Med eggekrem og aprikos for kaken en helt spesiell smak. Bar følg oppskriften og du vil over få suksess.

Fremgangsmåte

  1. Sukkerbrød:
    Sett ovnen på 160 grader.
  2. Pisk egg og sukker til stiv eggedosis. Sikt sammen mel og bakepulver og rør det forsiktig inn i eggedosisen.
  3. Stek i smurt form, 22-24 cm. i diameter, ved 160 grader i 45 minutter.
  4. Eggekrem:
    Ha melk, eggeplommer, sukker og maisenna i en kjele. Splitt vaniljestengene og skrap ut frøene. Rør inn vaniljefrøene i melkeblandingen.
  5. Varm opp under konstant omrøring til det begynner å ryke av melken.
  6. Skru ned temperaturen på kokeplaten, for nå begynner blandingen å tykne til krem. Pass på at det ikke koker, og at det ikke begynner å klumpe seg. Ta kjelen av platen når kremen er passe tykk.
  7. Legg gelatinplatene i bløt i kaldt vann i 5 minutter. Klem vannet forsiktig ut. Kok opp ½ dl vann og ta kjelen til side. Rør inn en og en plate gelatin til de er godt oppløst.
  8. Hell gelatinen i en tynn stråle i eggekremen under omrøring. Sett eggekremen kaldt til den begynner å stivne.
  9. Ferdigstillelse:
    Del sukkerbrødet i to. Dynk bunnene med lake fra de hermetiske aprikosene.
  10. Legg den ene bunnen på serveringsfatet. Fordel eggekremen over bunnen og legg på den andre bunnen.
  11. Pisk kremfløten stiv sammen med sukkeret og fyll den i en sprøytepose med stjernetupp. Sprut på kremen til et fint mønster.
  12. Legg på aprikoser og pynt med sitronmelissetopper.
  13. Sett kaken kjølig og la den trekke et par timer før servering.

Tips: Om du bruker tørket aprikos, legger du dem i bløt og varmt vann i 15 minutter.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Georgia er Europas annerledes vinland
+

Georgia er Europas annerledes vinland

Georgia har sin egen språkfamilie, sitt eget kjøkken, sitt eget kirkesamfunn, sin egen polyfoniske sangtradisjon, og, ikke minst, en helt unik vinkultur. Kanskje det er derfor nordmenn trykker vinene til brystet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne pizzaen må du prøve
Dagens rett

Denne pizzaen må du prøve

Pizza med parmaskinke, mozzarella og pesto av solsikkekjerner - det er så mange gode smaker i hvert tygg at du blir umiddelbart hekta.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kamskjell og asparges  i soyavinaigrette er fastfood av beste sort
Dagens rett
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her