Kremkake med kirsebær og mascarpone
Foto: Brodogkorn/Nadin Martinuzzi

Kremkake med kirsebær og mascarpone

Dette er en nydelig kremkake med smak av kirsebær, mascarpone og mørk sjokolade. Vaniljefrø og revet sitronskall i sukkerbrødene gjør kakebunnen ekstra god.

Fremgangsmåte

Sukkerbrød:
Pisk egg og sukker til luftig eggedosis, ca. 10 min i kjøkkenmaskin. Sikt i mel og bakepulver og vend forsiktig inn. Tilsett vaniljefrø og finrevet sitronskall. Rør forsiktig om.

Fordel røren i to 20 cm kakeformer med bakepapir i bunnen. Ikke smør sidene av formen. Stek ved 180°C i omtrent 40 min. Bruk kakenål for å sjekke om bunnene er ferdig stekt. Avkjøl kakebunnene i formen opp ned på rist.

Mascarponekrem:
Rør sammen mascarpone, melis, sitronsaft, sitronskall og frø fra en vaniljestang for hånd. Pisk kremfløten i en annen bolle. Når den er stiv vender du den forsiktig inn i mascarponen. Ikke rør for mye, da kan den skille seg.  

Tips:
Lag kremen mens sukkerbrødet stekes og avkjøles.

Ta halvparten av kremen over i en ny bolle. Rør inn noen spiseskjeer kirsebærkompott og hakket mørk sjokolade i den andre halvparten av kremen. La kremen stå litt kaldt om den har blitt veldig myk.

Montering:
Del sukkerbrødet i 3 deler. Dynk hver bunn med litt sitronbrus. Den trenger ikke dynkes så mye. Legg et tynt lag kirsebærkompott på den første bunnen. Ha så på en tykt lag mascarponekrem med sjokoladebiter.

Legg et nytt lag sukkerbrød på og gjenta fyllet, før du avslutter med den siste bunnen. På toppen og rundt kaken skal du bruke den hvite mascarponekremen uten sjokolade. 

Ønsker du en marmorering i kaken, kan du dele kremen i tre deler. Bruk rød konditorfarge og lag en del krem mørk rosa, en lys rosa og behold en del helt hvit. Kle nederste del av kaken med den mørke kremen og jobb deg oppover med lysere krem og avslutt med den hvite på toppen. Bruk en palett til å jobbe med kremen til du får ønsket effekt. Pynt kaken med rikelig med kirsebær. 

Tips1:
Hvis du har kirsebær eller moreller fra hagen, kan du lage din egen kompott, eller bruke kirsebærsyltetøy. 

Tips2:
Du kan også lage mascarpone selv. Bare se her.

 

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Sendt inn av Brodogkorn.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Rabarbra gin sour: Slik utnytter du rabarbrastilkene maksimalt
+
Ukens drink

Rabarbra gin sour: Slik utnytter du rabarbrastilkene maksimalt

Det er i rabarbraskallet at fargen sitter, og det er derfor strengt forbudt å kaste det. I denne drinken brukes det sirup laget av rabarbraskrell og det gir den en ekstra personlig  smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

By på en nydelig rabarbrapai
Ukens kake

By på en nydelig rabarbrapai

Rabarbra hører forsommeren til. Server denne friske, søte og sprø rabarbrapaien med smak av vanilje til kaffen eller som dessert.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Cocktailkurs med snacks
Matkurs og vinkurs
Smaking i Oslo 05. juni

Cocktailkurs med snacks

Fantastisk utsikt, deilige gin-drinker og DJ. Blir det mer sommerstemning enn dette? Fredag 05. juni holder Kullt en eksklusiv åpning av deres takterrasse, og du er invitert!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nykål og hollandaisesaus gjør susen - her får du også prisgunstige vinforslag som sitter som skudd
+
Guide

Nykål og hollandaisesaus gjør susen - her får du også prisgunstige vinforslag som sitter som skudd

Spander litt armkraft på kjøkkenet, og du tryller frem et festmåltid ved hjelp av den yppigste gule hollandaisesaus og nydampet kål som får følge av fristende friske hvitviner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her