Coffee Sans Rival
Foto: Rowena Dumlao-Giardina

Coffee Sans Rival

Denne filippinske lagkaken skiller seg fra de fleste bløtkaker med sin marengs, kaffesmørkrem og cashewnøtter. Den er inspirert av den franske kaken dacquoise.

Fremgangsmåte

Marengs:
Sett ovnen på 175 grader. Gjør klar fire eller seks bakebrett dekket med bakepapir. Smør med fett og drys over et fint lag med hvetemel. 

Pisk eggehvitene stive i en miksmaster. Tilsett sukkeret i en tynn stråle og pisk videre. Brett forsiktig inn finhakkete cashewnøtter. Tilsett kaffeekstrakten. 

Fordel massen på bakearkene ved hjelp av en slikkepott. Stek marengsbunnene en etter en i 25-30 minutter til de er svakt gylne. Sett til avkjøling. 

Tips:
I stedet for kaffeekstrakt kan du bruke ristretto - sterk espresso.

Kaffesmørkrem:
Varm opp sukker og vann i en tykkbunnet kjele til sukkeret er oppløst. 

Pisk eggene til eggedosis og hell i sukkerlaken forsiktig i en tynn stråle mens du pisker videre. Rør inn de romtempererte smørterningene til alt er godt blandet. 

Bland pulverkaffen i 1 ss kokende vann og rør inn i smørkremen til den er helt jevn.

Montering:
Skjær til marengsbunnene. Du bør sikte deg inn mot minst fire lag. Smør først en bunn med en knapp firedel av kaffekremen. Dryss over en knapp firedel av de finhakkete cashewnøttene. Gjenta prosessen til alle lagene er brukt opp. 

Dekk sidene med resten av kaffekremen og cashewnøttene. Dryss grovkvernet kaffe på toppen. 

Dekk til og sett kaldt over natten.  

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Jacqueline Chio-Lauri, The New Filipino Kitchen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
400 hvitviner testet: Disse tyske chardonnayene imponerer - men de får også konkurranse fra andre (ut)kanter
+
Tester

400 hvitviner testet: Disse tyske chardonnayene imponerer - men de får også konkurranse fra andre (ut)kanter

Vi snakker om Baden i Tyskland og Jura i Frankrike som en utfordrer til salige Burgund, og øyer langt ute i havet samt Sør-Afrika som utfordrer Europas klassiske vinregioner. Vinverdenen er i endring.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lag noen nye spennende retter med rakefisk
Guide
Oppskrifter med rakefisk

Lag noen nye spennende retter med rakefisk

Av og til blir tradisjonsrike matretter enda bedre når du serverer dem på nye måter. Prøv noen nye oppskrifter med rakefisk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgod barolo for pengene
+
Godbiter i pollisten

Knallgod barolo for pengene

Denne har bare økt med en hundrelapp på 10 år.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg
+
Ukens vin

Fortsatt kampklar – med ny etikett – og på et pol nær deg

Denne sørafrikanske hvitvinen har fått mye uønsket oppmerksomhet – men nå er kritikken stilnet – og vinen er et like godt kjøp som alltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Den beste fredagsbiffen lages av elg
Dagens rett
Elgbiff med bacon og appelsinsaus

Den beste fredagsbiffen lages av elg

Tilgangen på godt elgkjøtt er fortsatt på høyden. I alle fall for den som har sikret seg et slakt. Hva med en elgbiff i kveld?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne søndagen kommer alle til å holde seg hjemme
Dagens rett
Elgstek med viltsaus

Denne søndagen kommer alle til å holde seg hjemme

Elgstek med viltsaus er noe av det beste vi har av mattradisjoner. Her har du oppskrift på en skikkelig festrett.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her