Brandade fylt med olivengelé
Harald Berger,soussjef Bølgen og Moi LysverketVinforslag ved Frode Espedal,vinkelner Bølgen & Moi Lysverket

Brandade fylt med olivengelé

Dette blir en suksess på tapasbordet eller som en liten forsmak på et måltid.

Fremgangsmåte

  1. Kok klippfisken i melk med hvitløk. Skrell potetene og kok i vann uten salt (salt gjør potetene seige når de skal moses etterpå).
  2. Potetene dampes tørre når de er ferdig kokt og blandes sammen med klippfisken som er silt av melkeblandingen den er kokt i.
  3. Smak til med chilipepper, salt, pepper og sitronsaft. Juster konsistens og smak med melkeblandingen klippfisken er kokt i.
  4. Olivengelé:
    Kutt oliven til brunoise, fjern stenene. Fres olivenbiter i hvitvin og olivenolje. Hell på 1 dl vann og kok opp med 1 ts agar-agar. Avkjøl.
  5. Rull brandadeblandingen til kuler og fyll olivengele i midten. Dypp i hvetemel, ha så i egg og til slutt i brødkrumme før den friteres.

Brandade er franskmennenes navn på klippfisk kokt sammen med potet, hvitløk, olivenolje og chilipepper. Brandade spises både varm og kald. Bouhllinos har en fastere masse enn brandad.

By på helnorsk tapas som løfter ethvert koldtbord 

Her er rettene du skal lage til tapasbordet

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Harald Berger,soussjef Bølgen og Moi LysverketVinforslag ved Frode Espedal,vinkelner Bølgen & Moi Lysverket

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker
Dagens rett

And med hvitløkssaus er en litt uvanlig kombinasjon, men du verden hvor godt det smaker

Posjert andebryst er kanskje litt uvanlig, men metoden beholder all saftighet og med hvitløkssausen blir smaken himmelsk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne pastaretten med kamskjell sparker lett fra seg
Dagens rett

Denne pastaretten med kamskjell sparker lett fra seg

Kamskjell gjør denne pastaretten ekstra eksklusiv. Og de konkylieformede pastaskjellene gir den et spennende utseende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa
Dagens rett

Slik serverer du fredagsbiffen i klypa

Biff-sandwich med ruccula, bakt paprika og majones er en takknemlig rett siden den kan lages på forhånd og fylles i tursekken eller piknikkurven. Og så kan den varieres i det uendelige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne japanske whisky sour-vrien har en overraskende ingrediens
+
Ukens drink

Denne japanske whisky sour-vrien har en overraskende ingrediens

Det er nemlig avocado som gir den svakt grønne fargen på denne drinken, som i tillegg har en rekke andre spennende aromaer.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her