Brandade fylt med olivengelé
Harald Berger,soussjef Bølgen og Moi LysverketVinforslag ved Frode Espedal,vinkelner Bølgen & Moi Lysverket

Brandade fylt med olivengelé

Dette blir en suksess på tapasbordet eller som en liten forsmak på et måltid.

Fremgangsmåte

  1. Kok klippfisken i melk med hvitløk. Skrell potetene og kok i vann uten salt (salt gjør potetene seige når de skal moses etterpå).
  2. Potetene dampes tørre når de er ferdig kokt og blandes sammen med klippfisken som er silt av melkeblandingen den er kokt i.
  3. Smak til med chilipepper, salt, pepper og sitronsaft. Juster konsistens og smak med melkeblandingen klippfisken er kokt i.
  4. Olivengelé:
    Kutt oliven til brunoise, fjern stenene. Fres olivenbiter i hvitvin og olivenolje. Hell på 1 dl vann og kok opp med 1 ts agar-agar. Avkjøl.
  5. Rull brandadeblandingen til kuler og fyll olivengele i midten. Dypp i hvetemel, ha så i egg og til slutt i brødkrumme før den friteres.

Brandade er franskmennenes navn på klippfisk kokt sammen med potet, hvitløk, olivenolje og chilipepper. Brandade spises både varm og kald. Bouhllinos har en fastere masse enn brandad.

By på helnorsk tapas som løfter ethvert koldtbord 

Her er rettene du skal lage til tapasbordet

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Harald Berger,soussjef Bølgen og Moi LysverketVinforslag ved Frode Espedal,vinkelner Bølgen & Moi Lysverket

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold
+
Ukens vin

Moralsk støtte til dyrevernere fra uventet hold

Dirk Niepoorts tanker går lenger enn til sine vinmarker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med
+

Om Kapp Verde gjør det bra i sin fotball-VM-debut, er det grogue det feires med

Grogue er Kapp Verdes nasjonaldrikk, en karaktersterk og «annerledes» rom som kan drikkes bar eller i cocktails og i punsjer. Eller for å feire eventuelle seire i årets fotball-VM, som er det første i historien for øyriket.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin
+
Godbiter i pollisten

Poulsard/ploussard er den perfekte sommerrødvin

Denne har det lille ekstra som viser at denne druen er langt mer enn en lettere lys rødvin med moderat alkohol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris
+
Ukens vin

Fra denne kultprodusenten får du tre ulike viner til like super pris

Både hvit, rosa og rød Saumur er favoritter akkurat nå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne ovnsretten med fennikel faller garantert i smak
Dagens rett

Denne ovnsretten med fennikel faller garantert i smak

Hemmeligheten ligger selvsagt i ferske råvarer, delikat fennikel i dette tilfellet. Retten kan serveres som den er eller følge dampet fisk, røykt makrell eller spekemat.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Apéritif magasin

Vi har vært i Valtellina og Roero for nebbiolo, Napoli for pasta, Amsterdam for et kjøkken uten smør, Halland for ex-michelinkokker som kommer hjem til middag og VM-aktuelle Kapp Verde for å smake på deres grogue.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her