Bringebærmoussekake med hvit sjokoladeglasur
Matprat.no

Bringebærmoussekake med hvit sjokoladeglasur

Går du med en konditor i magen, så bør du prøve deg på denne flotte kaken med mandelbunn, italiensk marengs, nydelig bringebærmousse og hvit sjokoladeglasur.

Fremgangsmåte

  1. Mandelbunn:
    Pisk eggehviter og omtrent en fjerdedel av melismengden til italiensk marengs på medium hastighet. Kjør mandler og resten av melisen fint i en foodprossesor. Bland mandel-/melisblandingen sammen med marengsen. Hell røren i en smurt form (22 cm) og stek på 180 °C i ca.10 minutter.
  2. Italiensk marengs:
    Kok sukker og vann i ca. 5 minutter. Pass på at det ikke er sukkerkorn langs kanten på gryten, da kan den krystallisere seg. Sukkerlaken må ikke bli brun, den skal være klar og seig.
  3. Pisk eggehviter på medium hastighet mens du koker sukkerlaken. Hell sukkerlaken i eggehviten mens maskinen går. Hell slik at du ikke treffer vispen. Visp blandingen i 30 minutter, eller til den er kald. Da er den klar.
  4. Bringebærmousse:
    Legg gelatinplatene i kaldt vann i 5 minutter. Varm opp de frosne bærene og press dem gjennom en sil til en bringebærpuré. Press sitronen, sil den og bland saften i bringebærpureen. Varm opp pureen  og smelt gelatinen i den (evt. tin bærene og varme opp litt av bringebærlaken og smelt gelatinen i det).
  5. Avkjøl bærpureen til den ikke er varm, men lun, og bland den med italiensk marengs. Pisk kremfløten og vend den inn.
  6. Så i fryseren:
    Legg mandelbunnen i en rund form 22 cm, og sett et tett lag med bringebær oppå bunnen og hell bringebærmoussen over i formen. La stå i kjøleskap en time før du fryser kaken.
  7. Hvit sjokoladeglasur:
    Legg gelatin i kaldt vann i 5 minutter. Varm opp melk og glukose til kokepunktet (tåler å koke). Trekk kjelen til side og tilsett gelatinplatene i den varme melken og rør om.
  8. Hell melken over sjokoladen delt i biter, og rør med en stavmikser så glasuren blir glatt. Vil du lage glasuren helt hvit tilsetter du titandioksyd og kjører med stavmikseren. Når du kan dyppe en slikkepott/sleiv nedi glasuren, og glasuren henger fint på, da er den klar til bruk.
  9. Nesten ferdig:
    Sett den frosne kaken på en rist med en skål under. Hell glasuren over og dunk i risten, for da legger glasuren seg fint på kaken. Nå kan du pynte kaken som du vil, men vil du ha hvit sjokolade langs kanten må du temperere den først.
  10. Sjokoladepynt:
    Smelt hvit sjokolade til 40 °C, kjøl ned til 28 °C, og varm opp igjen til 29 °C, mens du rører hele tiden godt langs bunnen og kanten.
  11. Når sjokoladen er 29 °C stryker du den utover et overheadsark, og skjærer firkanter med en blomsterkniv mens sjokoladen ennå er myk, men har en stivnet overflate.
  12. Når du har laget firkantene snur du arket så de ikke krøller seg. Nå kan de settes rundt kaken.

Tips1:
For å få ekstra hvit sjokoladeglasur er hemmeligheten å tilsette titandioksyd for å få den helt hvit, men det er ikke nødvendig. Titandioksyd kjøpes på hobbybutikker, og merket heter Panduro hobby. 

Tips2:Denne kaken kan du lage en uke eller 14 dager i forveien. Kaken må være helt frossen før du trekker den med glasuren.

Tips3:
Glukose kan enten kjøpes på apotek. Enkelte dagligvareforretninger fører dessuten et merke som heter Dr.Oetker.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Opplev den engelske vinrevolusjonen med topp-produsent

For bare noen få år siden var det en kuriositet, men i dag er engelsk vin i absolutt verdensklasse. Bli med den 26. mai når Englands største og mest anerkjente vinprodusent, Chapel Down, kommer til Oslo.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her