Ceviche Chifero
Foto: Antonio Cano Garcia

Ceviche Chifero

Denne oppskriften ser kanskje komplisert ut, men er egentlig ganske så enkel. Lager du den klassiske tigermelken kvelden før, har du i tillegg en meget sostifikert middag på 10 minutter.

Fremgangsmåte

Start ved å lage den klassiske tigermelken: Kjør alle ingrediensene i en blender eller med stavmikser på lav styrke til den er glatt. Sil tigermelken og sett den kaldt i ca en time. 

Mens du venter på tigermelken starter vi på Ceviche chifero:
Skjær wontonpapiret i strimler. Friter wonton i egnet frityrolje på litt over middels varme, oljen skal dekke wontonen helt. Pass på at oljen er varm før du legger wonton i olja, friter i noen sekunder, og overfør til et kjøkkenpapir der de kan renne av seg.

Finhakk vårløk og legg den i en bolle med isbiter. Hakk peanøttene grovt. 
Kutt laksen i terninger etter smak, men max 2 x 2 cm.

Start på Chifero tigermelk. Bland sammen alt utenom klassisk tigermelk og visp dem godt sammen. Ha blandingen i en blender eller stavmikser, tilsett klassisk tigermelk og kjør på max styrke i ca 4. sekunder. Sett chifa-tigermelken i kjøleskapet.

Gjør klar en bolle med isbiter som du har under en mindre bolle. Legg laksen i en den minste bollen og vend inn saften av en halv lime og en klype salt. Vent i ca ett minutt og ha tigermelk chifero over. Bland godt. Ha fisken og marinaden over i fire egnede serveringstallerkener. Pynt med vårløk, habanero, syltet ingefær, sesamfrø og peanøtter, ha den friterte wontonen på toppen helt til slutt.

Les mer om cevichetradisjonen her

Her finner du flere spennende oppskrifter på ceviche 

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Her får du svært så praktiske kokketips

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Aymara

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
300 nye rødviner:  Fra denne vinmarken kommer rødvin som konkurrerer med Burgund grand cru i dybde, konsentrasjon og raffinement
+
Tester

300 nye rødviner: Fra denne vinmarken kommer rødvin som konkurrerer med Burgund grand cru i dybde, konsentrasjon og raffinement

Så lages de med Burgund som forbilde og med minst like stor grad av kompromissløshet. Men prisene er noen helt andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

400 nye hvitviner: To strålende rieslinger stjeler oppmerksomheten - en kommer fra denne vinmarken
+
Tester

400 nye hvitviner: To strålende rieslinger stjeler oppmerksomheten - en kommer fra denne vinmarken

Men også en rekke chardonnayer fra fjern og nær frister blant de i alt 400 testede vinene, primært hvite men også noen roséer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien
Dagens rett

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien

Så flotte råvarer som skrei må vi bruke så ofte vi kan. Men det gjelder å variere smakssammensetningen. Denne oppskriften sitter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her