Dampkokt ørret med ingefær som i Kina
Foto: wx-bradwang

Dampkokt ørret med ingefær som i Kina

Den søte smaken av ingefær kombinert med vårløk gjør denne retten til en fast favoritt på det kinesiske fastlandet.

Fremgangsmåte

Rens fisken. Bruk en skarp kniv og skjær skråsnitt på begge sider av fisken inn til benet med ca 2,5 cm avstand. Gni fisken inn- og utvendig med salt og sesamolje.

Fordel vårløken jevnt utover en ildfast form og legg fisken oppå. Bland soyasaus og vin eller sherry med ingefær og hell blandingen over fisken.

Sett formen i en dampkoker over kokende vann og dampkok ved sterk varme i 12-15 minutter til fisken er kokt.

Varm oljen i en liten kjele. Ta formen opp av dampkokeren. Legg den strimlede vårløken på fisken og hell den varme oljen langs fisken. Server omgående med kokt ris. 

Tips:
Om du ikke har dampkoker, kan du bake fisken i ovnen ved 175 grader i 15 minutter. 

Tips:
For ekstra fargerik servering, strimler du rød chili og rød og gul paprika og legger på toppen. 

Tips:
All fisk med fast kjøtt og delikat smak, som havabbor eller piggvar, kan tilberedes på denne måten.

Flere deilige retter med kinesisk mat finner du her

Her finner du veldig mange spennende oppskrifter med ørret

Og her finner du veldig mange andre fiskeretter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Her får du svært så praktiske kokketips

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene
+
Tester

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene

De konkurrerer med burgundtopper, men til en annen pris. Mens volumene er bittesmå, er det nok av andre godsaker som lanseres 14, januar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik får hverdagsfisken et ekstra kick
Dagens rett
Sei i krydret tomatsaus

Slik får hverdagsfisken et ekstra kick

Når både kroppen og lommeboka trenger en lettere løsning, finner du den finner her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene
+
Tester

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene

Om du ikke har brukt opp hele boblebudsjettet, er det mange virkelige godbiter blant de 80 nyhetene som er testet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her