Eplemunker
Foto: Caroline Tengen

Eplemunker

Her blir epler med litt tilbehør til deilige småkaker. Nemlig eplemunker.

Fremgangsmåte

Lag munkedeigen. Smuldre gjæren i en bolle, og tilsett melken. Bland til gjæren er oppløst.

Tilsett sirup, kanel, kardemomme og salt, og bland godt. Tilsett deretter hvetemelet, litt om gangen. Kna deigen i ca. 10 minutter. Dekk deigen med et bakeklede, og la stå og heve i 2 timer.

Imens lager du eplebitene. Skyll og skrell eplene, ta ut kjernehuset og kutt i små terninger. Tilsett brunt sukker, vaniljesukker og kanel, og bland slik at det fordeles jevnt på eplebitene. Sett nøttene til side.

Kna ut deigen på et melet bakebord, og form til en pølse. Del pølsen i ca. 50 emner. Trykk hvert deigemne flatt i hånden, legg en eplebit i midten, brett over med deig, og rull til en bolle.

Varm opp matolje i en tykkbunnet gryte til ca. 170–180 grader. Bruk et termometer for å finne ut om oljen er varm nok. Legg 3–4 munker i oljen, og stek dem i ca. 3 minutter. Vend munkene i oljen, slik at de får en jevn overflate.

Bland sukker og kanel på en tallerken. Ta munkene opp med en hullsleiv, og rull den i sukker/kanel-blandingen. Avkjøl.

Tips:
Server med is.

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Dansukker.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
300 nye rødviner:  Fra denne vinmarken kommer rødvin som konkurrerer med Burgund grand cru i dybde, konsentrasjon og raffinement
+
Tester

300 nye rødviner: Fra denne vinmarken kommer rødvin som konkurrerer med Burgund grand cru i dybde, konsentrasjon og raffinement

Så lages de med Burgund som forbilde og med minst like stor grad av kompromissløshet. Men prisene er noen helt andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

400 nye hvitviner: To strålende rieslinger stjeler oppmerksomheten - en kommer fra denne vinmarken
+
Tester

400 nye hvitviner: To strålende rieslinger stjeler oppmerksomheten - en kommer fra denne vinmarken

Men også en rekke chardonnayer fra fjern og nær frister blant de i alt 400 testede vinene, primært hvite men også noen roséer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Salater kan også være lune - slik som denne bulgursalaten
Dagens rett

Salater kan også være lune - slik som denne bulgursalaten

Denne salaten er i tillegg relativt mektig og smaksrik og ikke minst lettlaget. Middagen er unnagjort på mindre enn 20 minutter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien
Dagens rett

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien

Så flotte råvarer som skrei må vi bruke så ofte vi kan. Men det gjelder å variere smakssammensetningen. Denne oppskriften sitter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her