Fermentert kål kimchi
Foto: kabVisio

Fermentert kål kimchi

Dette er et populært tillegg i Kora til alt fra fiskeretter til kjøtt og sandwich. Selvfølgelig er den vegetarisk.

Fremgangsmåte

Snitt kålen fint i en bolle. Tilsett salt og bland godt med rene hender. Klem gjerne på kålen slik at det skapes saft. Det er viktig for selve gjæringsprosessen.

Ha i et rent norgesglass el. l. og press kålen tett sammen. Dekk til slik at det ikke kommer til luft, men pass på at luft slipper ut, f.eks. gjennom en gjærlås som når du lager vin eller øl. Slike glass er å få kjøpt, blant annet på Ikea.

Kålmassen skal være dekket av væske. Topp opp med kokt og avkjølt, lettsaltet vann. Glasset skal stå 3 døgn i romtemperatur. Dernest 7-14 dager i kjellertemperatur.

Deretter er surkålen klar for bruk. Og den holder lenge i kjøleskapet. Smaken skal være syrlig og frisk.

NB Hvis det er antydning til mugg, må du kaste kålen og starte på ny. 

Tips: Hvis du ikke har et fermenteringsglass, kan du legge noe tungt oppå kålen i en bolle, selvsagt uten at kålen blir utsatt for urenheter. 

Her finner du mange vegetaroppskrifter

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Prøv en av disse 13 thaiinspirerte oppskriftene
Guide

Prøv en av disse 13 thaiinspirerte oppskriftene

Litt krydder i hverdagen hjelper på det meste. Her er våre 13 forslag til thaiinspirerte middagsretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 14. april i Oslo

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård

Den 14. april serveres det 4-retters meny som perfekt harmonerer med 6 viner fra det anerkjente champagnehuset, Drappier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nyheter: norsk sider ruler i taxfreebutikken
+
Tester

Nyheter: norsk sider ruler i taxfreebutikken

Dette er de beste nyhetene i taxfreebutikken. Er det vin du er mest interessert i, må du sjekke nøye for å finne gode produkter som lønner seg å ta med hjem. Her får du nyttige tips.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her