Fiskecurry fra Sri Lanka
Apéritif

Fiskecurry fra Sri Lanka

Det fine med fisk er at det både smaker deilig og tar kort tid å tilberede. I denne curryen kombineres fast breiflabb med heftige smaker fra det indiske subkontinentet.

Fremgangsmåte

Bland limesaft, gurkemeie og salt i en stor bolle med en klype chilipulver. Del fisken i passe store stykker og vend dem forsiktig i marinaden. Dekk til og avkjøl.

Varm ghee i en stor kjele over middels høy varme, tilsett de hele krydderne og karriblader og rør til krydderne popper, ca 1 minutt. Tilsett deretter deretter løk, hvitløk og 1-2 birdseye chili, avhengig av hvor sterk du vil ha curryen. Stek til grønnsakene er møre, ca 4-5 minutter, og rør av og til.  Rør inn de malte krydderne, og stek videre til de er aromatiske. Tilsett så tomat og stek videre til tomatene begynner å bryte sammen, 2-3 minutter. Tilsett tamarind, kokosmelk og fiskekraft og la det småkoke i 8-10 minutter.

Kok basmatiris etter anvisning på pakken. Fjern fiskestykkene fra marinaden og plasser dem forsiktig i sausen. Posjer fisken lett i ca 5 minutter. Server med dampet basmati ris, frisk koriander og evt roti

Tips:
Ghee er klaret smør hvor melkeproteinpartiklene er fjernet slik at det tåler høyere temperatur. Det kan kjøpes i asiatiske matforretninger eller lages ved å smelte smør på lav varme og skumme av melkeproteinpartiklene som danner seg på toppen.

Roti kan også kjøpes i frysedisken i asiatiske matbutikker og smaker utmerket til denne retten. 

Her finner du flere spennende curryoppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
+

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv

Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges
Guide

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges

I vår kokebok finnes det i alt 180 oppskrifter med asparges, her er et knippe du må prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke
Dagens rett

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke

La det være sagt med en gang: Det er de hvite aspargesene som er de beste. Kokt til perfeksjon er de rett og slett sublime, Og veldig lett å lykkes med.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her