Fylte vinblader
Foto: Istock

Fylte vinblader

Får du tak friske vinblader må du prøve denne retten.

Fremgangsmåte

  1. Skyll friske vinblader og dypp dem raskt, noen få omganger, i kokende vann til de blir myke. Ta dem opp med hullsleiv og la dem renne av.
  2. Vinblader hermetisert i saltlake skylles 2-3 ganger og legges i bløt i en bolle med varmt vann i 3-4 minutter. Skyll dem og la dem renne godt av.
  3. Bland ris, pinjekjerner, løk, vårløk og urter med ¾ dl olje og halvparten av sitronsaften i en stor bolle.
  4. Legg et lag vinblader i bunnen av en stor, vid kasserolle.
  5. Legg et vinblad på bordet med den ruglete siden opp og den glatte siden ned. Legg en skje med fyllet nær den flikete siden. Brett stilkenden av bladet over fyllet, brett inn sidene og rull sammen til en sigarformet pakke. Rull bladene løst sammen, fyllet sveller under kokingen.
  6. Legg pakken med skjøten ned i kasserollen. Fyll resten av vinbladene, eller til fyllet er brukt opp, på samme måte.
  7. Legg pakkene tett i tett i sirkler i kasserollen. Drypp resten av oljen og sitronsaften over. Dryss på salt og pepper.
  8. Legg en tallerken opp ned over pakkene så de ikke flyter opp. Hell på vann, legg på lokk og kok opp. Kok på svak varme i 50 minutter.
  9. Etterfyll med vann om det koker tørt.
  10. Serveres varme eller kalde, pyntet med sitronbåter. Yoghurt naturell kan serveres til som saus.
  11. I de fleste greske hager finner du en klimataria - vinranke - som skygger for midtsommerens varme solstråler. Om våren er de unge bladene til kulinarisk glede. Dolmathakia er vinblader fylt med ris, løk, velduftende olivenolje og friske, viltvoksende urter som vill fennikel, dill og mynte.

Denne porsjonen passer til fire personer som hovedrett eller seks som forrett.

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Tyttebær passer til mer enn trollkrem og kjøttkaker som her i en cobbler med epler
Ukens kake

Tyttebær passer til mer enn trollkrem og kjøttkaker som her i en cobbler med epler

Denne desserten kommer til å få fart på seg. Oppskriften er veldig enkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
+
Godbiter i pollisten

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset

Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte

Drøm deg bort til vakre Piemonte den 20. oktober med viner laget av to unge kvinnelige vinmakere som våger å tenke nytt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her