Gresk gyros
Foto: OksanaKiian

Gresk gyros

Gyros er smaken av Hellas. Velmarinert og saftig svinekjøtt, grilles til perfeksjon og smaker nydelig friskt sammen med tzatziki og sprø salat. Pakket inn i deilig mykt gresk pita-brød er dette en av de virkelig gode smaksopplevelsene. 

Fremgangsmåte

  1. Skjær svinebogen i 1 cm tykke skiver, sett til side. 
  2. Bland alle ingrediensene til marinaden i en stor bolle, og bland godt. Bland svinebogen sammen med marinaden, og pass på at all bitene har fått godt med marinade, sett i kjøleskapet i minimum 1 time og opp til 24 timer.
  3. Forvarm ovnen til 200C, og kle et stekebrett med bakepapir eller aluminiumsfolie..
  4. Plasser en halv løk på stekebrettet og kjør et grillspidd igjennom midten så det står stødig.
  5. Tre det marinerte svinekjøttet på grillspiddet og avslutt med den andre halve løken (det skal se ut som en shawarma/dönerkebab.)
    Sett stekebrettet nederst i ovnen og la spiddet stå vertikalt. Stek i 1,5 timer til kjøttet er brunt og litt «brent» i kantene. 
  6. Mens kjøttet er i ovnen lager du tzatizki. Rasp agurken, strø litt salt over, og plasser i et rent kjøkkenhåndkle, og skvis ut all ekstra væske. Kombiner alle ingrediensene til tzatzikien i en medium bolle, rør godt, og plasser i kjøleskapet i minst en time. 
  7. Når kjøttet er ferdig, la det hvile i 10 minutter, før du skjærer av tynne biter av kjøttet og løken ved å skjære vertikalt gjennom spiddet.Server på varme greske flate pitabrød med, skivet løk, tomat og tzatziki.

Se flere greske retter her

Se flere oppskrifter på kebab her 

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å leggene oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette
+
Tester

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette

Siden det drikkes mye (kjedelig) øl i disse VM-tider, er det på tide å gå for et av alternativene blant sommerens nyheter i basisutvalget på polet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til
+
Guide

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til

En av sommerens vellykkete, om enn ikke like åpenbare, kombinasjoner er spekesild og nypoteter. Her i en modernisert utgave.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag denne ekstra mettende retten blåskjell-pilaff som i Hellas
Dagens rett

Lag denne ekstra mettende retten blåskjell-pilaff som i Hellas

Det er blåskjellskraften som sammen med tomat gir alle smaken til denne risretten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest
Dagens rett

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest

Venter du storinnrykk i helgen, er dette noe som vil vekke begeistring hos så vel liten som stor.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her