Gresk gyros
Foto: OksanaKiian

Gresk gyros

Gyros er smaken av Hellas. Velmarinert og saftig svinekjøtt, grilles til perfeksjon og smaker nydelig friskt sammen med tzatziki og sprø salat. Pakket inn i deilig mykt pita-brød er dette en av de virkelig gode smaksopplevelsene. 

Fremgangsmåte

  1. Skjær svinebogen i 1 cm tykke skiver, sett til side. 
  2. Bland alle ingrediensene til marinaden i en stor bolle, og bland godt. Bland svinebogen sammen med marinaden, og pass på at all bitene har fått godt med marinade, sett i kjøleskapet i minimum 1 time og opp til 24 timer.
  3. Forvarm ovnen til 200C, og kle et stekebrett med bakepapir eller aluminiumsfolie..
  4. Plasser en halv løk på stekebrettet og kjør et grillspidd igjennom midten så det står stødig.
  5. Tre det marinerte svinekjøttet på grillspiddet og avslutt med den andre halve løken (det skal se ut som en shawarma/dönerkebab.)
    Sett stekebrettet nederst i ovnen og la spiddet stå vertikalt. Stek i 1,5 timer til kjøttet er brunt og litt «brent» i kantene. 
  6. Mens kjøttet er i ovnen lager du tzatizki. Rasp agurken, strø litt salt over, og plasser i et rent kjøkkenhåndkle, og skvis ut all ekstra væske. Kombiner alle ingrediensene til tzatzikien i en medium bolle, rør godt, og plasser i kjøleskapet i minst en time. 
  7. Når kjøttet er ferdig, la det hvile i 10 minutter, før du skjærer av tynne biter av kjøttet og løken ved å skjære vertikalt gjennom spiddet.Server på varme greske flate pitabrød med, skivet løk, tomat og tzatziki.

Se flere greske retter her

Se flere oppskrifter på kebab her 

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen
Dagens rett

Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen

Steinbit i en blåskjellsaus/gryte eller saute på fagspråket, er så godt som sjømat kan bli. Ikke er det vanskelig heller.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass
Dagens rett

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass

Bakt camembert er uimotståelig deilig helgekos. Perfekt for en kveld med selvpleie eller en romantisk kveld for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 14. oktober i Oslo

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny

Den 14. oktober har du muligheten til å bli bedre kjent med den anerkjente vinprodusenten Sanford, når du får smake på 6 av deres viner til en fantastisk meny.  

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her