Grillet blomkålbiff med zhug
Apéritif

Grillet blomkålbiff med zhug

Blomkålbiff er et vellsmakende og godt alternativ til biff for deg som spiser vegetarmat, eller vil tillføre kostholdet ekstra grønnsaker. Med den jemenske koriandersausen Zhoug blir dette et smaksintens og deilig måltid.

Fremgangsmåte

Zhug:
Lag zhug ved å ha alle ingrediensene bortsett fra olje og sitron i en food processor og pulser til du har en tykk pasta. Tilsett olivenolje og ferskpresset sitron og kjør sammen til en saus. Smak til med salt, og evt mer chili om du ønsker. Er sausen for tykk, kan du tilsette mer olje.

Rens blomkålen for blader og utsiden av den tykke stilken fra undersiden. Skjær blomkålen i 2 cm tykke skiver. Pensle skivene med litt olje og grill skivene over høy varme i cirka 4 minutter på hver side (eller til blomkålen er knapt mør).

Legg blomkålen over på et fat og pensle med zhug. Server blomkålbiff med ditt favoritt grilltilbehør, eller server på en seng av blomkålpure som du lager av endestykkene.

Tips:
For ekstra saftig blomkål legg den hel i et iskaldt vannbad før du starter på oppskriften. Tørk godt. 

For en fyldigere rett kan zhug blandes ut med yoghurt eller rømme. 

Her finner du flere oppskrifter med grønnsaker på grillen

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kakefest for voksne
Ukens kake

Kakefest for voksne

Med whisky i kremen er denne kaken forbeholdt de voksne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
+
Godbiter i pollisten

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset

Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

54 nominerte vinkart fra hele landet hedres i Star Wine List Norway 2026

De 54 vinkartene fordeler seg på 11 ulike kategorier og noen er så heldige å ha flere enn én nominasjon. Det som kjennetegner årets konkurranse er at hele landet er representert.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her