Grillet blomkålbiff med zhug
Apéritif

Grillet blomkålbiff med zhug

Blomkålbiff er et vellsmakende og godt alternativ til biff for deg som spiser vegetarmat, eller vil tillføre kostholdet ekstra grønnsaker. Med den jemenske koriandersausen Zhoug blir dette et smaksintens og deilig måltid.

Fremgangsmåte

Zhug:
Lag zhug ved å ha alle ingrediensene bortsett fra olje og sitron i en food processor og pulser til du har en tykk pasta. Tilsett olivenolje og ferskpresset sitron og kjør sammen til en saus. Smak til med salt, og evt mer chili om du ønsker. Er sausen for tykk, kan du tilsette mer olje.

Rens blomkålen for blader og utsiden av den tykke stilken fra undersiden. Skjær blomkålen i 2 cm tykke skiver. Pensle skivene med litt olje og grill skivene over høy varme i cirka 4 minutter på hver side (eller til blomkålen er knapt mør).

Legg blomkålen over på et fat og pensle med zhug. Server blomkålbiff med ditt favoritt grilltilbehør, eller server på en seng av blomkålpure som du lager av endestykkene.

Tips:
For ekstra saftig blomkål legg den hel i et iskaldt vannbad før du starter på oppskriften. Tørk godt. 

For en fyldigere rett kan zhug blandes ut med yoghurt eller rømme. 

Her finner du flere oppskrifter med grønnsaker på grillen

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier
Ukens drink

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier

Drinken Cosmopolitan kalles ofte litt nedlatende for en "jentedrink", men det er ikke på grunn av smaken og styrken for den har godt med personlighet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fått en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen
Dagens rett

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen

Pitabrød fylt med med krydret svinekjøtt er et supert alternativ til fredagstacoen eller når du bare har det travelt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or
+

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or

Østerrike er ikke kjent for å ha lettsolgte navn på sine vinregioner og druesorter. Men like fullt satses det på å bringe Thermenregion opp og fram i lyset etter mange år i skyggen, uten å måtte bruke sammenligningen med Burgund.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her