Hjemmelagde fiskepinner med remulade og grønnsaksstaver
Foto: Ingvar Eriksson

Hjemmelagde fiskepinner med remulade og grønnsaksstaver

Disse fiskepinnene overgår det meste og så er de lett å lykkes med.

Fremgangsmåte

  1. Ha mel, egg og brødrasp i skåler hver for seg.
  2. Skjær fisken i stykker på 8 x 2 centimeter og dryss over salt, pepper og estragon.
  3. Vend fisken først i melet, så i eggene og til slutt i brødsmulene. Legg fisken over på et fat. (Dryss litt brød på fatet først, så unngår du at fisken fester seg til fatet.)
  4. Sett frityrkjelen på plata, varm opp oljen til 170 grader. Fritér fiskebitene i cirka 3 minutter, eller til de er gyllenbrune.
  5. Ta ut og legg fiskestykkene over på et kjøkkenpapir så oljen renner av. Dryss over maldonsalt og litt sitron rett etter de tas ut av oljen så saltet fester seg.
  6. Alternativt kan du servere fiskepinnene sammen med hjemmelagde potetchips.
  7. Grønnsaksstaver:
  8. Vask og skrell grønnsakene. Kutt dem i grove staver.
  9. Remulade:
  10. Bland sammen ingrediensene og smak til med salt, sitron og pepper etter ønske.

Tips: Her kan du godt bruke annen fisk slik som torsk, sei, hyse, kolje, lange, lysing, eller brosme

Kokkeknep 1: Stikk skaftet på en tresleiv ned i oljen for å sjekke temperaturen. Når det bruser lett rundt skaftet, er oljen varm nok til at du kan begynne. Det kan også være lurt å steke et stykke alene først, så du ser hvordan oljen oppfører seg.

Kokkeknep 2: Pass på å holde varmen jevn gjennom hele prosessen. Temperaturen vil falle litt mens du steker den første runden, siden fisken holder en lavere temperatur enn oljen. Varm derfor oljen kjapt opp igjen før du legger på ny fisk, sjekk med skaftet på tresleiva om det er varmt nok. Slik blir alle fiskestykkene like sprø og gylne.

Flere gode fiskeretter finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev 

Kilde Tom Victor Gausdal og Stian Floer, Fiskekokeboken

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Brokkolisuppe med kokosmelk og sprøstekt halloumi er en svært god kombinasjon
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 2

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet
+

Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet

Faren for ødelagt vin på grunn av dårlig korkkvalitet er nærmest minimert, med de siste årenes investeringer i teknologi. Vi ser på hvordan hi-tech og menneskelig luktesans kombineres for å tilby vinprodusenter bærekraftig framstilte vinkorker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Disse vinene har tatt Norge med storm. Bli med og smak hvorfor
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Disse vinene har tatt Norge med storm. Bli med og smak hvorfor

Tre norske vinfolk som med sin brede kunnskap har laget viner med historier verdt å fortelle. Den 09. november får du smake 7 viner fra P.A. Larsen og høre de spennende historiene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nye øl i spesialpol: Mørke kraftpakker og pur galskap
+
Tester

Nye øl i spesialpol: Mørke kraftpakker og pur galskap

Det er en kjapp oppsummering av de 40 produktene som er testet og hvor noen går lenger enn andre i både karakter og villskap.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her