Hjemmelagde fiskepinner med remulade og grønnsaksstaver
Foto: Ingvar Eriksson

Hjemmelagde fiskepinner med remulade og grønnsaksstaver

Fremgangsmåte

Ha mel, egg og brødrasp i skåler hver for seg.

Skjær fisken i stykker på 8 x 2 centimeter og dryss over salt, pepper og estragon.

Vend fisken først i melet, så i eggene og til slutt i brødsmulene. Legg fisken over på et fat. (Dryss litt brød på fatet først, så unngår du at fisken fester seg til fatet.)

Sett frityrkjelen på plata, varm opp oljen til 170 grader. Fritér fiskebitene i cirka 3 minutter, eller til de er gyllenbrune.

Ta ut og legg fiskestykkene over på et kjøkkenpapir så oljen renner av. Dryss over maldonsalt og litt sitron rett etter de tas ut av oljen så saltet fester seg.

Alternativt kan du servere fiskepinnene sammen med hjemmelagde potetchips.

Grønnsaksstaver:

Vask og skrell grønnsakene. Kutt dem i grove staver.

Remulade:

Bland sammen ingrediensene og smak til med salt, sitron og pepper etter ønske.

Flere gode fiskeretter finner du her

Kokkeknep 1: Stikk skaftet på en tresleiv ned i oljen for å sjekke temperaturen. Når det bruser lett rundt skaftet, er oljen varm nok til at du kan begynne. Det kan også være lurt å steke et stykke alene først, så du ser hvordan oljen oppfører seg.

Kokkeknep 2: Pass på å holde varmen jevn gjennom hele prosessen. Temperaturen vil falle litt mens du steker den første runden, siden fisken holder en lavere temperatur enn oljen. Varm derfor oljen kjapt opp igjen før du legger på ny fisk, sjekk med skaftet på tresleiva om det er varmt nok. Slik blir alle fiskestykkene like sprø og gylne.

Oppskriften er hentet fra Gausdals og Floers nye Fiskekokeboken som er én av finalistene i Beste norske kokebok 2012 .

Les mer om boken her

Sendt inn av Tom Victor Gausdal og Stian Floer

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet
+

Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet

At Lisboa har fått flere underområder i DOC-klassen, har løftet kvaliteten betydelig. I hvert fall har det medført økt synlighet for en rekke mindre produsenter som lager vin med tydelig terroirkarakter og som respekterer områdets lange tradisjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kveite med smørsaus og mandelpotetpure - garantert feststemning
Dagens rett

Kveite med smørsaus og mandelpotetpure - garantert feststemning

Denne oppskriften har veldig klassiske ingredienser, men smaker ikke mindre spennende av den grunn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv denne lettlagete wokpannen med kylling
Dagens rett

Prøv denne lettlagete wokpannen med kylling

Med denne gode oppskriften lager du raskt en fest midt i uken, og når du marinerer kyllingen blir woken om mulig enda bedre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

På søndag blir det en riktig så staselig middag med helstekt kylling
Dagens rett

På søndag blir det en riktig så staselig middag med helstekt kylling

Denne oppskriften på helstekt kylling er inspirert av en måte å tilberede villfugl på.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her