Hjemmelagde fiskepinner med remulade og grønnsaksstaver
Foto: Ingvar Eriksson

Hjemmelagde fiskepinner med remulade og grønnsaksstaver

Disse fiskepinnene overgår det meste og så er de lett å lykkes med.

Fremgangsmåte

  1. Ha mel, egg og brødrasp i skåler hver for seg.
  2. Skjær fisken i stykker på 8 x 2 centimeter og dryss over salt, pepper og estragon.
  3. Vend fisken først i melet, så i eggene og til slutt i brødsmulene. Legg fisken over på et fat. (Dryss litt brød på fatet først, så unngår du at fisken fester seg til fatet.)
  4. Sett frityrkjelen på plata, varm opp oljen til 170 grader. Fritér fiskebitene i cirka 3 minutter, eller til de er gyllenbrune.
  5. Ta ut og legg fiskestykkene over på et kjøkkenpapir så oljen renner av. Dryss over maldonsalt og litt sitron rett etter de tas ut av oljen så saltet fester seg.
  6. Alternativt kan du servere fiskepinnene sammen med hjemmelagde potetchips.
  7. Grønnsaksstaver:
  8. Vask og skrell grønnsakene. Kutt dem i grove staver.
  9. Remulade:
  10. Bland sammen ingrediensene og smak til med salt, sitron og pepper etter ønske.

Tips: Her kan du godt bruke annen fisk slik som torsk, sei, hyse, kolje, lange, lysing, eller brosme

Kokkeknep 1: Stikk skaftet på en tresleiv ned i oljen for å sjekke temperaturen. Når det bruser lett rundt skaftet, er oljen varm nok til at du kan begynne. Det kan også være lurt å steke et stykke alene først, så du ser hvordan oljen oppfører seg.

Kokkeknep 2: Pass på å holde varmen jevn gjennom hele prosessen. Temperaturen vil falle litt mens du steker den første runden, siden fisken holder en lavere temperatur enn oljen. Varm derfor oljen kjapt opp igjen før du legger på ny fisk, sjekk med skaftet på tresleiva om det er varmt nok. Slik blir alle fiskestykkene like sprø og gylne.

Flere gode fiskeretter finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev 

Sendt inn av Tom Victor Gausdal og Stian Floer, Fiskekokeboken

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Vannmelon er både leskende og svalende og med whisky og litt til får den ekstra dybde
+
Ukens drink

Vannmelon er både leskende og svalende og med whisky og litt til får den ekstra dybde

Denne drinken er suveren om sommeren. Perfekt på grill- eller før den siste fotballfesten denne helga.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kebab på grillen smaker himmelsk - la deg friste av Şiş köfte - tyrkisk lammekebab med granateple-tzatziki
Dagens rett

Kebab på grillen smaker himmelsk - la deg friste av Şiş köfte - tyrkisk lammekebab med granateple-tzatziki

Şiş köfte er kebab laget av lammekjøttdeig. Dette gjør den både saftig og rik på smak. Prøv den på grillen denne helgen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen
Dagens rett

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen

Dagens rett er en sikkelig lekkerbisken. Her får både øyet og ganen glede seg. Silkemyk og kremet burrata får selskap av pepret ruccola, bitter raddichio og søt og syrlig fersken - en real fest av en smaksopplevelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

I Halland kommer kokkene hjem til middag
+

I Halland kommer kokkene hjem til middag

Halland har fått ekstra oppmerksomhet på grunn av en viss norsk fotballspiller. Den smale kyststripen mellom Skåne og Västergötland, er et sted for andre kjendisutøvere på toppnivå - kokker med Michelin-fortid.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her