Hvit asparges, honningvinaigrette, valnøtt og nyr
Sven Erik Renaa, RE-NAA

Hvit asparges, honningvinaigrette, valnøtt og nyr

Fremgangsmåte

Kok oppvann i en stor kjele og tilsett cirka 20 gram havsalt per liter vann. 

Skrell aspargesen fra topp til rot med en potetskreller. Knekk av den nederste roten, ca 2-3 cm. Legg aspargesen i kaldt vann mens du lager vinaigretten. 

Bland finhakket sjalottløk, honning, sennep og hvitvinseddik i en bolle. Pisk inn olivenolje i en tynn stråle til en god vinaigrette. Hvis man syns den er for skarp, sur søt, kan man tilsette mer olje så den blir mildere. Bland inn valnøtter. 

Bland nyr med koriander og smak til med salt. 

Kok aspargesen i det salte vannet i 3 minutter, del i 2 og grill eller karamelliser i en varm stekepanne. 

Anrett aspargesen på tallerken og hell vinaigrette over det hele. Topp med nyr og pynt med koriander eller kjørvel. 

Les mer om Svein Erik Renaa, RE-NAA og Tysk vin her

Her finner du mange deilige retter med asparges

Se alt det gode du kan lage med brokkoli 

Her finner du mange vegetarretter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Sven Erik Renaa, RE-NAA

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli
+
Ukens drink

Rom og prosecco er sammen så sommerlig som en drink kan bli

Denne drinken tar pulsen på 1950-tallets Havanna, Cuba og er derfor velutprøvd som leskedrikk under lune forhold.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kremet pistasj, kjeksbunn og mørk sjokolade – kaken du lager for å imponere
Ukens kake

Kremet pistasj, kjeksbunn og mørk sjokolade – kaken du lager for å imponere

Denne kaken tilfredsstiller både syn, lukt og smak. Den ser kanskje avansert ut, men hemmeligheten er at den er lekende lett å lage.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om hvitvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om hvitvin

Lær det grunnleggende om hvitvin og smak deg gjennom åtte ulike viner. Dette kurset passer perfekt for nybegynnere, og krever ingen forkunnskaper.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 400 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her