Jordbær- og vaniljesemifreddo med biscotti
Foto: Braun

Jordbær- og vaniljesemifreddo med biscotti

Semifreddo er en mellomting mellom fromasj og iskrem. Deilig alternativ til iskrem i sommervarmen.

Fremgangsmåte

Jordbær- og vaniljesemifreddo:

  1. Bland jordbærene sammen. For best mulig blandingsresultat, bruk hakker/miksertilbehøret og høyeste hastighet
  2. Sett en varmebestandig bolle over en kjele med kokende vann, men pass på at bunnen av bollen ikke berører vannet
  3. Del vaniljestangen i to og skrap ut frøene.
  4. Pisk egg, eggeplommer, sukker og vaniljestang i bollen. Begynn å blande sakte og fortsett å vende i ca 5 minutter til riktig konsistens
  5. Ta bollen bort fra varmen og fortsett å vispe på middels hastighet til den er avkjølt og har nådd riktig tekstur
  6. Bruk en annen bolle og bruk vispetilbehøret og visp fløten til det dannes myke topper og vend deretter forsiktig gjennom eggeblandingen. For å oppnå best resultat, husk å starte på lav hastighet og økt hastigheten mens du pisker
  7. Kombiner halvparten av fløteblandingen med de purerte jordbærene. Alternativt lag jordbærblandingen med den vanlige kremen lagvis i glass. Frys over natten til desserten er stiv
  8. Pynt med friske jordbær og server med biscotti, hjemmebakt eller fra butikken.

Slik lager du biscotti

Se våre oppskrifter på semifreddo

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

å ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Braun

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Er du nysgjerrig på gin?
Matkurs og vinkurs
Smaking i Oslo 05. juni

Er du nysgjerrig på gin?

Fantastisk utsikt, deilige gin-drinker og DJ. Blir det mer sommerstemning enn dette? Fredag 05. juni holder Kullt en eksklusiv åpning av deres takterrasse, og du er invitert!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kvinner med bein i nesa og i jorda
+

Kvinner med bein i nesa og i jorda

Donne di Terra er en ny generasjon av kvinnelige bønder som opererer i ulike deler av det sørlige Italia. Felles har de en klar filosofi om hva som betyr noe i livet og for samfunnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her