Juleskinke med rask risotto
Foto: Alf Börjesson

Juleskinke med rask risotto

Det er ikke rart at italiensk mat er manges favoritt. Her får juleskinka følge av en risotto som er rask å lage.Følg den enkle oppskriften.

Fremgangsmåte

  1. Rens og finhakk løken. Fres den i en kjele med olje til den er blank. Tilsett risen og la steke til risen har tatt til seg all oljen.
  2. Ha i vinen og la den koke helt inn i risen mens du rører hele tiden. Spe litt etter litt med buljongen, la det koke inn helt før du sper med mer kraft.
  3. Mot slutten av koketiden (ca 10 - 12 min) tilsetter du matfløte som du lar koke inn, samt sukkerertene som du deler i strimler og lar koke med de siste 2 minuttene.
  4. Ha i parmesanen og smak til med salt og pepper.
  5. Skjær juleskinken i tynne skiver og server ved siden av risottoen.

Tips: Prøv å bytte ut risottorisen med byggryn for en mer nordisk variant av retten.

Her finner du flere lekre retter av julepålegget

Flere deilige risottoretter finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter
+
Godbiter i pollisten

Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter

Disse tre enkeltvinmarksvinene viser med full tyngde de store forskjellene innad i Valtellina - og til nebbiolo fra Piemonte.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy
+
Ukens vin

Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy

Vi snakker om en rødvin fra et glemt område i det sørvestlige Frankrike.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Hvit pizza med røykelaks løser middagsutfordringen i dag
Dagens rett

Hvit pizza med røykelaks løser middagsutfordringen i dag

Pizzaen gir liv til røykelaksen og den gir i sin tur god røykkarakter til pizzaen. Vinn-vinn med andre ord.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene
+

Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene

Valtellina er et dramatisk landskap innrammet av høye fjelltopper hvor nebbiolo som her går under navnet chiavennasca, vokser i terrasserte vinmarker som vedlikeholdes av sta og pasjonerte vinbønder.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her