Koreanske glazed spareribs
Apèritif

Koreanske glazed spareribs

Med koreansk glaze blir spareribsen ekstra smakfull og saftig. Prøv det du også.

Fremgangsmåte

  1. Forvam grill, smoker eller stekeovn til 125 °C.
  2. Fjern membranen fra spareribsen (den hvite hinnen over ribbena), ved å ta tak i et hjørne og dra av.
  3. Strø salt, pepper og hvitløkspulver over spareribsen og gni godt inn. Rist av krydderet som ikke fester seg til kjøttet.
  4. Legg kjøttet på grillen/i smoker/stekeovnen og stek til kjøttet løsner lett fra beina, 2-3 timer.
  5. Lag Gochujang glaze i mellomtiden. Varm rapsoljen i en liten kjele over lav varme.
  6. Ha i hvitløk og ingefær og rør konstant i ca 1-2 minutter.
  7. Tilsett så de restrerende ingrediensene og la småkoke over lav varme i 10 minutter, til du har en tykk glaze.
  8. Når kjøttet begynner å bli ferdig, pensle det godt med glazen og grill i ytterligere 15 minutter.
  9. Del spareribsene etter bena.

Server dem med ekstra Gochujang glaze, og gjerne asiatisk coleslaw, kimchi, spicy agurksalat ,kokt ris, eller grillede potetetbåter

Tips: 
Den spesielle sørkoreanske chilipastaen gochujang fås kjøpt i asiatiske matbutikker. Pastaen som fermenteres i store leirkrukker er laget av chilipulver, glutenholdig ris og soyabønner. Den koreanske chilien måler 1500 på Scoville-skalaen og er dermed blant de mildeste. Men pastaen finnes i alle styrkegrader, så her er det snakk om en smakssak. Om du ikke får tak i Gochujang kan den erstattes med sriracha.

Her finner du flere deilige grillretter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo
Dagens rett

Kongekrabbe på vietnamesisk vis er en ekstra smakfull kombo

Selv om kongekrabbe er en eksklusiv råvare med god egensmak, tåler den litt juling som i denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Oksehalegryte med svarte oliven og gulrotpuré er som skapt for søndagmenyen
Dagens rett

Oksehalegryte med svarte oliven og gulrotpuré er som skapt for søndagmenyen

Oksehalet trenger lang tid på ovnen og er det noen mange har på søndager er det nettopp tid. Belønningen er utrolig god smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Den indiske vegetarretten Chana masala overbeviser selv den mest kjøtt-tro
Dagens rett

Den indiske vegetarretten Chana masala overbeviser selv den mest kjøtt-tro

Går du for en kjøttfri dag, må du prøv denne indiske kikertretten. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Drink som skaper ekstra ubehag - det du skal drikke på Halloween-festen
+
Ukens drink

Drink som skaper ekstra ubehag - det du skal drikke på Halloween-festen

Det er Halloween og det er lov å skremme. Men denne skrekkinngytende drinken smaker faktisk godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her