Enkel kimchi
Foto: Elise Bakketun

Enkel kimchi

Her er en enkel oppskrift på Kimchi som er Koreas nasjonalrett. Den består for det meste av fermenterte grønnsaker. Her finner du hvordan lager den.

Fremgangsmåte

  1. Klargjør kålen. Kutt bort evt. brune/visne endestykker.  Del i 8 båter og deretter i fire.
  2. Legg i kaldt vann for å renses for så å legges i et dørslag – evt skyll godt under rennende vann. La dryppe godt av.
  3. Hvis du bruker hendene til å blande etter dette steget, er det lurt å bruke plasthansker. Alternativt rengjort plastskje.
  4. Knus grovsaltet i en morter hvis saltkornene er veldig store.
  5. Fordel saltet jevnt og legg kålen i en bolle i ca. halvannen time. Snu kålbitene flere ganger underveis slik at saltet får jobbe med hele kålen.
  6. Etter endt salting: Skyll godt i mye kaldt vann i to omganger. Ha i et dørslag slik at kålen får renne av. Ha kålen over i en rengjort plastbolle med lokk.
  7. Pisk ut mel i vann i en kjele og kok opp under stadig omrøring. La koke under omrøring på svak varme i 4-5 minutter til. Det skal blir en tykk hvitsaus. Sett til avkjøling.
  8. Bland den avkjølte sausen med chili, fiskesaus, hvitløk, løk og ingefær. Rør godt og vend blandingen i kålen med en rengjort skje el. l i stål.
  9. Sett på lokket eller dekk med plastfolie. La stå på kjøkkenbenken eller sett i kjøleskapet. 

Tips: Kimchien kan brukes umiddelbart – i fersk utgave – eller gjennomgå en fermentering – det tar 3-7 dager avhengig av temperaturen i rommet. 

Se alt du deilige du kan bruke kinakål til

Fristende internasjonale retter

Her finner du 25 flotte vegetaroppskrifter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Blåskjell er sommerdelikatesse nummer én. Her har du oppskriftene
Guide

Blåskjell er sommerdelikatesse nummer én. Her har du oppskriftene

Ikke bare oppskrifter, men også fakta og tips om blåskjell samt selvsagt drikkeforslag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Liker du waldorfsalat, liker du denne med sild, appelsin, druer, vårløk og valnøtter
Dagens rett

Liker du waldorfsalat, liker du denne med sild, appelsin, druer, vårløk og valnøtter

Og liker du ikke sild, kan du bruke makrell, ørret eller laks i denne vårlige vrien på en salat som både smaker fortreffelig som hovedrett som på et koldtbord eller til brunsj. 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Prøv disse avkjølende oppskriftene på iste og iskaffe
Guide

Prøv disse avkjølende oppskriftene på iste og iskaffe

Både kaffe og te smaker fortreffelig som kald drikk. Her er ni oppskrifter på leskende sommerdrikker. Og mange gode tips.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her