Kveite med rødbete-limesaus
Foto: Martha Gjelseth

Kveite med rødbete-limesaus

Ingredienser

Ca 500 g. kveite

Rødbete-limesaus:
3 middels rødbeter
2 sjalottløk
2 dl hvitvin
4 dl fiskekraft
Saft av ½ lime
Smør
Kantarellstuing i butterdeigsskål:
2 flak frossen butterdeig
2 gode never kantareller (ca 150g)
1 sjalottløk
2 fedd hvitløk
2 dl matfløte
2 spiseskjeer creme fraiche
Timian
Egg til pensling
Rotgrønnsaker:
Like deler gulrøtter, sellerirot og kålrot, skåret i brede strimler.
Smør til sautering, olje til fritering.
Salt og pepper

Fremgangsmåte

Sausen:
Rødbetene i terninger og finhakket løk surres i litt olje. Hell over vinen og kok inn til omtrent halvparten. Ha i fiskekraften og kok til rødbetene er møre. Kjør sausen helt glatt i en kjøkkenmaskin, ha tilbake i kasserollen. Rett før servering smakes sausen til med salt og pepper, en generøs smørklatt og limesaft (med forsiktighet).
Kantarellstuingen:
Begynn med butterdeigsskålene: kjevle de to halvtinte butterdeigsflakene litt ut, og stikk ut fire sirkler med en liten skål eller lignende. Lag centimeterbrede ringer av to av sirklene, og lag små skåler ved å legge en ring på hver av de to hele sirklene. Pensle godt med pisket egg, både overflaten og mellom delene. Stek til gyldne, omtrent 20 minutter. (Om bunnen hever seg for mye, kan denne presses ned med en skje når skålene er ferdigstekte.)

I mellomtiden lages stuingen: Sur løk og hvitløk i litt smør, del opp kantarellene i passende biter og ha i. Damp inn noe, hell deretter over fløte og creme fraiche. Kok inn til passe konsistens, smak til med salt, pepper og rikelig med frisk timian.

Rotgrønnsakene sauteres hurtig i smør, saltes og pepres. De tynneste gulrotskivene (gjerne skåret med skreller) frityrstekes i en nøytral olje, slik at de blir lysebrune og sprø gulrotchips. La renne av på kjøkkenpapir og salt lett.

Fisken trekkes i rikelig med vann som er tilsatt salt og litt eddik.

Servering:
Fiskeskiver uten bein og skinn legges på et speil av rødbetesaus, kantarellstuingen has i butterdeigsskålen og serveres ved siden av. Rotgrønnsaker dertil, og eventuelt poteter etter smak. Garneres med gulrotchips og flatpersille.
 

Sendt inn av Martha Gjelseth

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Frisk velkomstdrink som alle vil like
Ukens drink

Frisk velkomstdrink som alle vil like

Mai er tiden festlige lag, og denne forfriskende bowlen er den perfekte velkomst.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund
+
Godbiter i pollisten

Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund

Denne produsenten lager vinene etter alle kunstens regler, og det kjennes på smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Møt Englands fremste stjernevinmaker som kan mer enn musserende vin
+
Godbiter i pollisten

Forsiden akkurat nå - 4

To supre viner i basis fra denne superkvinnen
+
Ukens vin

To supre viner i basis fra denne superkvinnen

Julia Kemper har satt ettertrykkelig spor etter seg i basishylla med stadig nye viner i klassen klar adresse og veldig god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på lekker kalveschnitzel i kveld
Dagens rett
Kalveschnitzel

By på lekker kalveschnitzel i kveld

Det blir ekstra god stemning rundt middagsbordet med schnitzel laget av saftig og mørt kalvekjøtt. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene
+
Ukens vin

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene

Gjør en gresk vri på 1. mai-helgen i år, fr den ene kan du plukke med deg allerede i dag i de fleste polutsalg.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her