Skiver av lammelår med stekte poteter
Aperitif

Skiver av lammelår med stekte poteter

En saftig skive av lammelåret trenger egentlig bare poteter ved siden av. Får du ikke tak i lammelårskiver, kan du bruke koteletter. De trenger normalt litt kortere varmebehandling.

Fremgangsmåte

Sett stekeovnen på 220° C. Finhakk hvitløken. Skrell og skjær potene i terninger. Ha i en ildfast form med 2 ss smør/margarin. Dryss over halvparten av den finhakkete rosmarinen, hvitløken, salt og pepper. Stekes i ovn ca. 20 minutter.

Krydre lammeskivene med salt, pepper og resten av rosmarinen. Stek dem i 1 ss smør/margarin i varm panne ca. 2 minutter på hver side. Legg lammeskivene over i den ildfaste formen sammen med potetene og stek det ytterligere i ca. 10 minutter.

Tips:
Om du liker timian bedre enn rosmarin, er det et godt alternativ.

Server gjerne med en frisk salat.

Lyst på en annen rett med lammelår så se her

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Aperitif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne brownien kan du sågar spise til frokost
Ukens kake

Denne brownien kan du sågar spise til frokost

Denne brownien er ikke spesielt søt siden søtpoteten bidrar med sødme og mengden honning/sirup er svært moderat.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Eksklusiv vertikalsmaking med 9 viner og snacks
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Eksklusiv vertikalsmaking med 9 viner og snacks

Kullt inviterer deg til vertikalsmaking den 12. mars. Her får du smake viner fra 3 av de beste appellasjonene i Bordeaux, kombinert med 5 snacksretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her