Lammestek i gryte med rotgrønnsaker
Foto: Matprat/Astrid Hals

Lammestek i gryte med rotgrønnsaker

Lammestek må ikke nødvendigvis stekes. Du kan også legge den i en gryte. Sett den inn i ovnen med rødvin, urter og grønnsaker.

Fremgangsmåte

  1. Varm ovnen til 200 grader.
  2. Rens hvitløken, og del hvert fedd i to på langs. Lag små fine snitt i kjøttet, og stikk halvparten av hvitløken i kjøttet.
  3. Rens vårløken og skjær den i 2-3 cm store biter. Varm oljen godt i en jerngryte, tilsett vårløken og fres den gyllen.
  4. Rens rotgrønnsakene og potetene, skjær alt i grove terninger og tilsett sammen med resten av hvitløken. Fres alt lett i oljen.
  5. Tilsett halvparten av rødvinen og legg i kjøttet. Legg på lokk og sett gryten i allerede oppvarmet ovn.
  6. La retten stå i ovnen i ca. 45 minutter. Med jevne mellomrom kan du med fordel lette på lokket, øse og helle sjy over kjøttet for å holde det saftig.
  7. Bland så honning og soyasaus, og ha dette over kjøttet.
  8. Sett gryten tilbake i ovnen, nå uten lokk i ca. 45 minutter til. Hell fremdeles sjy over kjøttet med jevne mellomrom.
  9. Ta en liten smak av kjøttet for å kontrollere at det har kokt lenge nok.
  10. Ta så kjøttet ut av gryta ca. 10-15 minutter før servering. Ta ut grønnsakene også og hold dem varme mens du lager sausen.
  11. Sett gryta på en kokeplate, rør inn melet i sjyen og kok opp, tilsett resten av vinen og kraften/buljongen. La det hele få et oppkok, smak til med salt og pepper.
  12. Skjær kjøttet i fine skiver, og legg det opp på serveringsfat med grønnsakene i bunnen og litt saus over.
  13. Server resten av sausen i en skål ved siden av.

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse
Ukens drink

Miks et sammensurium av en drink - at den smaker godt, er en underdrivelse

En frisk og lekker drink med et heller uvanlig navn skal sette deg i skikkelig vårstemning denne helgen. La vær være vær og kos deg så godt du kan.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det kjappeste du kan lage på grillen
Dagens rett
Cheeseburger og bbq-saus med hemmlig ingrediens

Det kjappeste du kan lage på grillen

Med en cheeseburger med hjemmelaget barbecuesaus og kanskje sågar hjemmebakte burgerbrød er du garantert stor suksess.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kvinner med bein i nesa og i jorda
+

Kvinner med bein i nesa og i jorda

Donne di Terra er en ny generasjon av kvinnelige bønder som opererer i ulike deler av det sørlige Italia. Felles har de en klar filosofi om hva som betyr noe i livet og for samfunnet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her