Langtidskokt chili con carne
Foto: haoliang

Langtidskokt chili con carne

Chili con carne er skikkelig kose mat. I denne oppskriften blir svinenakke og høyrygg langtidskokt sammen med herlig aromatisk krydder og sterk chili.

Fremgangsmåte

  1. Forvarm ovnen til 200C med grillelement
  2. Skjær svinenakke og høyrygg i biter på ca 2x2cm.
  3. Brygg kaffe, og ha den tørkede chilien i slik at den sveller.
  4. Brun kjøttet i flere omganger i en stor støpejernsgryte, eller tykkbunnet kjele. Legg kjøttet til siden.
  5. Skru varmen ned til lav og ha olivenolje, løk, oregano, paprikapulver og spisskummen i støpejernsgryten. Stek løken blank, ca 10 minutter.
  6. Ha den tørkede chilien ut av kaffe, og finhakk den. Ha i støpejernsgryten sammen med fersk finhakket chili, hvitløk, salt, pepper og litt av kaffen.  Rør godt og tilsett resten av kaffen, hermetiserte cherrytomater, muscovadosukker og kjøttet. Ha lokk på kjele og la småkoke under lokk til kjøttet er mørt, og kan rives fra hverandre med to gafler, ca 2 timer.
  7. Rens paprikaen og skjær i 2x2cm biter. Fordel på et stekbrett med litt olje og stek i ovnen til de er gyllene, og litt brent i kantene, ca 15 minutter. Ha i gryten sammen med de ferdigkokte bønnene. Kok opp, smak til med salt og pepper.

Server med ferdigkokt ris. Topp med biter av avocado, finhakket vårløk, koriander, tortillachips og seterrømme.

Lyst til lage en annen chili con carne så se her

Her er våre beste tex-mex-oppskrifter

Slik er ekte meksikansk mat

Les om alle de spennende chiliene som finnes i Mexico

Her er enda flere hete oppskrifter

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin
+

Sjekk ut siste utgave av Aperitif magasin

Utdrag fra septembermenyen: Kjøtt uten kraftfor og tilsetninger og kokkene som bidro til sommerens VM-suksess. Wachau i endring og Spanias 23. Vino de Pago.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen
Dagens rett

Helgemiddagen blir ekstra god med dette på tallerkenen

Kveite er festingrediens nummer en og med dette smaksrike tilbehøret kan du være litt gjerrig med denne eksklusive fiskeråvaren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At disse vinene er unike, er ingen floskel
+
Godbiter i pollisten

At disse vinene er unike, er ingen floskel

De bærer dessuten sine fantasinavn veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg
+
Ukens vin

Bak den svarte etiketten skjuler en søsters briljans seg

Joana Maçanita er søsteren til geniforklarte Antonio Maçanita og hun lager stadig lekrere vinene fra vingården i Douro.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Matkurs og vinkurs
Winedinner 17. september i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling
Dagens rett

Med denne vrien på søndagskyllingen får du solid uttelling

Kylling med fyldig mandelsaus - også kjent som murgh musallam - tar litt tid og har en lang ingrediensliste, men du verden så mye smak du får ut av en helt vanlig kylling.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her