Lardostekt brosme med sopp, madeiraglace og rødbetecrisp
Foto: Bent Raanes & Sarah Cameron Sørensen

Lardostekt brosme med sopp, madeiraglace og rødbetecrisp

Brosme smaker som hummer og i dette selskapet smaker den himmelsk.

Fremgangsmåte

  1. Madeirasaus:
  2. Madeira og sjalottløk kokes opp og reduseres til ca halvparten er igjen.
  3. Tilsett oksekraften og kok inn (reduser) til ønsket smak (skal være en kraftig saus). Smør piskes inn rett før servering.
  4. Fisken:
  5. Brosmen deles i 4 like porsjoner og stekes hurtig på alle sider.
  6. Krydre med pepper og litt salt og pakk inn i lardo. Stek ferdig i ovn ved 180 grader i ca 5 minutter. La fisken hvile noen minutter før servering.
  7. Tilbehør:
  8. Soppen stekes i smør sammen med sjalottløk og smakes til med salt og pepper, og finhakket gressløk vendes inn.
  9. Rødbetene skrelles og skives i løvtynne skiver (her er en mandolin den beste redskapen, men ostehøvel eller en potetskreller kan også brukes).
  10. Friter rødbetene i solsikkeolje ved ca 160 grader (bobler rundt skaftet på en tresleiv) til sprø konsistens. Dette tar ca 1 minutt. La rødbetene renne av på papir og krydre dem med salt mens de er varme.
  11. Legg opp soppblandingen på tallerken med fisken på toppen og ha sausen rundt. Server med gode norske poteter i sesong og pynt med rødbetechips.

Tips: Lardo er et italiensk spekk som godt kan erstattes med spekeskinke eller bacon eller parmaskinke. Bruk gjerne assortert skogsopp i sesong.

Prøv å finne så små rødbeter som mulig, da de er søtere og ikke har den samme jordlige smaken de større betene har.

Flere oppskrifter med brosme finner du her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
+

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv

Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges
Guide

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges

I vår kokebok finnes det i alt 180 oppskrifter med asparges, her er et knippe du må prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En slik suppe kommer du til å lage flere ganger
Dagens rett

En slik suppe kommer du til å lage flere ganger

Denne thai-inpirerte suppeoppskriften med svinekjøttboller og glassnudler kommer til å gi mersmak samt et aldri så lite press på kokken til å forske mer i Thailands spennende kjøkken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke
Dagens rett

De hvite aspargesene fortjener å spille hovedrollen som her med kremet saus og spekeskinke

La det være sagt med en gang: Det er de hvite aspargesene som er de beste. Kokt til perfeksjon er de rett og slett sublime, Og veldig lett å lykkes med.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her