Millionbiff med hjemmelaget potetmos
Foto: Mari Svenningsen

Millionbiff med hjemmelaget potetmos

Millionbøf er en dansk gryte med kjøttdeig og er veldig barnevennlig. Denne retten kan serveres med poteter, potetmos, pasta eller ris.

Fremgangsmåte

  1. Skrell og skjær løken i ringer og soppen i skiver. Stek karbonadedeig, sopp og løk i en stekepanne med margarin/olje til kjøttdeigen er gjennomstekt.
  2. Lag brun saus ved å smelte og brune smøret.
  3. Tilsett hvetemel og brun over svak varme til blandingen får en nøttebrun farge.
  4. Spe med varm kraft eller buljong, og visp kraftig mellom hver gang du sper slik at du ikke får klumper i sausen.
  5. La sausen småkoke i ca. 10 minutter. Tilsett soyasausen og smak til med salt og pepper.
  6. Hell sausen over kjøttet og bland det godt.
  7. Kok opp vann med godt med salt i, ca ½ ss pr liter vann. Kutt opp grønnsakene i buketter og ha dem i det kokende vannet. Kok opp og la det koke i ca 2 minutter.
  8. Lag en god hjemmelaget potetmos og ha den på tallerkenene. Legg over kjøttblandingen. Server grønnsaker og rørte tyttebær ved siden av.

Tips: 
Dersom du har det veldig travelt kan du bytte ut hjemmelaget potetmos og brun saus med ferdige produkter.

Flere retter med kjøttdeig

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne retten kommer du til å lage mange ganger
Dagens rett

Denne retten kommer du til å lage mange ganger

I stedet for biff er det grillet laks som får glede av béarnaisen. Og den lager du selvsagt selv med den enkle men gode oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette har du tid til på en fridag
Dagens rett

Dette har du tid til på en fridag

Eksotisk kylling med snøfrisk-ost er en smakfull kyllingrett som kan lages fra bunnen av, med egen kyllingkraft, eller med kraft fra butikken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Schnitzel med spinatrisotto - her trenger du bare ett tilbehør
Dagens rett

Schnitzel med spinatrisotto - her trenger du bare ett tilbehør

Her er nemlig risen og grønnsaken tilberedt sammen til en riktig god risotto.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rene helsekosten - bare mye bedre
Ukens drink

Rene helsekosten - bare mye bedre

Denne drinken gir deg energi bare gjennom sitt fantastiske utseende. Og så smaker den i tillegg utrolig godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her