Nanbrød
Jørn Voje

Nanbrød

Det er forbløffende lett å lage egne nanbrød. Egentlig skal man steke brødene i en tandoori-ovn. Med denne oppskriften holder det med den gode, gamle, elektriske ovnen på full guffe.

Fremgangsmåte

Det er forbløffende lett å lage egne nanbrød. Egentlig skal man steke brødene i en tandoori-ovn, men med denne oppskriften holder det med den gode, gamle, treige elektriske ovnen på full guffe.

Bland ut gjær og sukker i lunken melk. Bland mel, bakepulver og salt i en bolle, tilsett olje, yoghurt og melkeblandingen og arbeid sammen til en deig. Elt godt i ti minutter, til den er glatt og blank. Hell litt olje over deigen og la den heve en times tid.

Kjevl deigen ut til åtte - ti dråpeformede leiver som du legger på bakepapirkledde stekebrett. Stek ett eller to brød av gangen på 275 grader, bruk grillelement hvis du har. Etter cirka to minutter begynner brødet å blåse seg opp, ta brettet raskt ut, snu brødet og sett det under grillen et halvt minutt til, til det får brune flekker.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Jørn Voje

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag en lynrask gulasj til middag i dag
Dagens rett

Lag en lynrask gulasj til middag i dag

Gulasj gir dobbel varme. Hvor sterk du vil ha den, og hva du putter oppi den, avgjør du selv. Eller de andre rundt middagsbordet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Blant øl-, brennevin- og sidernyhetene er det flere som passer i påskebagasjen
+
Tester

Blant øl-, brennevin- og sidernyhetene er det flere som passer i påskebagasjen

Påske er ikke bare treliter med vin (og krimbøker), men også gode alternativer til både peiskosen og påskemenyen som du finner blant de 26 testede produktene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her