Nanbrød
Jørn Voje

Nanbrød

Det er forbløffende lett å lage egne nanbrød. Egentlig skal man steke brødene i en tandoori-ovn. Med denne oppskriften holder det med den gode, gamle, elektriske ovnen på full guffe.

Fremgangsmåte

Det er forbløffende lett å lage egne nanbrød. Egentlig skal man steke brødene i en tandoori-ovn, men med denne oppskriften holder det med den gode, gamle, treige elektriske ovnen på full guffe.

Bland ut gjær og sukker i lunken melk. Bland mel, bakepulver og salt i en bolle, tilsett olje, yoghurt og melkeblandingen og arbeid sammen til en deig. Elt godt i ti minutter, til den er glatt og blank. Hell litt olje over deigen og la den heve en times tid.

Kjevl deigen ut til åtte - ti dråpeformede leiver som du legger på bakepapirkledde stekebrett. Stek ett eller to brød av gangen på 275 grader, bruk grillelement hvis du har. Etter cirka to minutter begynner brødet å blåse seg opp, ta brettet raskt ut, snu brødet og sett det under grillen et halvt minutt til, til det får brune flekker.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Jørn Voje

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
200 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen
+
Tester

200 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen

Chardonnaychampagne er for mange det ultimate uttrykket, mens andre heller til kompleksiteten i blandinger og ikke minst legender. I mai får du tips om alle varianter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

300 rødviner testet: Endelig er 2024-årgangen her
+
Tester

300 rødviner testet: Endelig er 2024-årgangen her

Det eneste problemet med klassiske burgundårganger er at det betyr små volum.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fredagen er reddet med denne på menyen
Dagens rett

Fredagen er reddet med denne på menyen

Med denne enkle oppskriften vil du imponere også de kresne med dine kokkekunster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet
Dagens rett

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet

Saftig kyllingkjøtt pakket inn i spekeskinke som får følge av myk sommerkål, er en perfekt match. Prøv denne oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her