Ole Martin Alfsens  brokkolisalat
Tom-Victor Gausdal og Ole Martin Alfsen

Ole Martin Alfsens brokkolisalat

Denne retten med brokkolisalat er komponert av de kjente kokkene Tom-Victor Gausdal og Ole Martin Alfsen. Det betyr at du får mye smak og en deilig salat.

Fremgangsmåte

  1. Rens brokkoli i små buketter, skrell stilken og kutt denne i staver på størrelse med bukettene.
  2. Kok brokkolien i godt saltet vann, sil av og kjøl ned under rennende vann.
  3. Legg stilkene i vannet ett minutt før bukettene, og kok bukettene i 1 - 4 minutter etter størrelse. Det skal fortsatt være god tyggemotstand i den. 
  4. La brokkolien renne godt av seg og tørk den godt slik at den ikke drar med seg uønsket vann i salaten.
  5. Skjær soltørkede tomater i strimler, del fetaosten i terninger og kutt vårløken tynt.
  6. Ha brokkoli på et serveringsfat og legg feta, soltørket tomat, vårløk og kapers over.
  7. Bland sammen ingrediensene til dressingen og hell over. Dryss eventuelt over litt frisk oregano eller andre urter til slutt.

Tips:
Du kan godt bruke gressløk eller purre i stedet for vårløk. Og friske cherrytomater i stedet for soltørkede. Har du andre grønnsaker i kjøleskapet, ikke nøl med å blande dem inn.

Oppskriften er hentet fra boken Familiekokeboka av Tom-Victor Gausdal og Ole Martin Alfsen som er finalist til Beste norske kokebok 2009.

Lyst på en annen salat så finner du  over 200 oppskrifter her

Sendt inn av Tom-Victor Gausdal og Ole Martin Alfsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor
Guide

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor

Steinsoppen er rikere smaksmessig og enda mer fleksibel i kjøkkenet enn kantarellen. Og så liker den vinfølge med mye smak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bytt ut fredagstacoen med dette
Dagens rett
Saltimbocca av svin

Bytt ut fredagstacoen med dette

Saltimbocca lages vanligvis av kalv - omtrent som schnitzel, men mørt svinekjøtt fra låret fungerer også veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Lag en lekker italienskinspirert festmiddag med skinnstekt ishavsrøye
Dagens rett

Lag en lekker italienskinspirert festmiddag med skinnstekt ishavsrøye

Ishavsrøye er både delikat og lekker i smaken, samt lett å tilberede. Som i denne oppskriften som passer perfekt som helgemiddag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her