Osso bucco skal smake slik
Foto: Istock

Osso bucco skal smake slik

Kalvekjøtt er deilig, men hvorfor ikke benytte kalveskankene til noe spesielt. Gå innom slakteren i dag og skaff deg råvarene. Her har du oppskriften på Osso bucco.

Fremgangsmåte

  1. Den beste osso bucco lages av skiver skåret ut halvveis ned på kalveskanken, for det er her forholdet mellom kjøtt og marg er perfekt. Om du får med litt ekstra knoke, er det bare fint for det gir enda mer smak til retten, selv om det ikke er så mye kjøtt.
  2. Legg soppen og de soltørkede tomatene i varmt vann eller en vinskvett i ca. 30 minutter.
  3. Varm opp olivenolje i en panne. Brun kalveskankene på begge sider.
  4. Skjær løk, sellerirot og gulrøtter i terninger. Tilsett sammen med bløtet sopp og tomater. Hell over hvitvin.
  5. Legg på lokk og la retten småkoke over svak varme i 1½ time. Pass på at den ikke koker tørr.

Dryss persillen over før servering.

Osso bucco serveres med godt brød.

Se flere spennende kalveoppskrifter her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sikre deg feriens beste middag: Langtidsstekt reinsdyrskank med honningglasert rosenkål og sjysaus
Dagens rett

Sikre deg feriens beste middag: Langtidsstekt reinsdyrskank med honningglasert rosenkål og sjysaus

Denne oppskriften gir ekstra mye dybde i smaken fra reinsdyrskanken, og er et godt alternativ til lammesteik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bacalao er perfekt påskemat
Dagens rett

Bacalao er perfekt påskemat

I mangel av fersk fisk, gjør klippfisk jobben mer enn godt nok. Prøv denne klassiske oppskriften på bacalao.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her