Osso bucco skal smake slik
Foto: Istock

Osso bucco skal smake slik

Kalvekjøtt er deilig, men hvorfor ikke benytte kalveskankene til noe spesielt. Gå innom slakteren i dag og skaff deg råvarene. Her har du oppskriften på Osso bucco.

Fremgangsmåte

  1. Den beste osso bucco lages av skiver skåret ut halvveis ned på kalveskanken, for det er her forholdet mellom kjøtt og marg er perfekt. Om du får med litt ekstra knoke, er det bare fint for det gir enda mer smak til retten, selv om det ikke er så mye kjøtt.
  2. Legg soppen og de soltørkede tomatene i varmt vann eller en vinskvett i ca. 30 minutter.
  3. Varm opp olivenolje i en panne. Brun kalveskankene på begge sider.
  4. Skjær løk, sellerirot og gulrøtter i terninger. Tilsett sammen med bløtet sopp og tomater. Hell over hvitvin.
  5. Legg på lokk og la retten småkoke over svak varme i 1½ time. Pass på at den ikke koker tørr.

Dryss persillen over før servering.

Osso bucco serveres med godt brød.

Se flere spennende kalveoppskrifter her

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Slik blir nyttårskalkunen perfekt

Lær å lage den perfekte kalkunmiddagen med disse oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik lager du waldorfsalat
Guide
3 oppskrifter på waldorfsalat

Slik lager du waldorfsalat

Det mest klassiske følget til nyttårskalkunen av alle er waldorfsalat. Her får du tre forskjellige oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kalkun kan også serveres på denne måten
Dagens rett

Kalkun kan også serveres på denne måten

Når den milde kalkunsmaken pakkes inn i karri og kokos, og alt serveres i en gryte, har du en perfekt rett til koldtbordet eller hovedrett om du har mange til bords.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Østers og kveite er en perfekt måte å avslutte året på
Dagens rett

Østers og kveite er en perfekt måte å avslutte året på

På årets siste storslåtte måltid hører de beste råvarer med - som østers og kveite. Her er oppskriftene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her