Ostekaken med stor O
Foto: Natalia Prykhozha

Ostekaken med stor O

Den syrlige og intense solbærsmaken matcher den luftige ostekremen veldig godt. Men liker du ikke solbær, er det fullt mulig å velge en annen saft - av blåbær, bringebær, rips eller kanskje rabarbra.

Fremgangsmåte

  1. Kjør kjeks, smør og kanel i kjøkkenmaskin. Trykk deigen ned i en liten springform, som har bakepapir i bunnen. Stek på 180 grader i 8 - 10 minutter. Avkjøl.
  2. Kle innsiden av kantene på formen med plastfilm (for å unngå metallsmak på kaken).
  3. Skill eggene, og bland eggeplommer med ost, rømme, sukker og sitronsaft. Bruk  gjerne kjøkkenmaskin. Smak til med sitronen, kanskje trengs det litt mer, kanskje litt mindre.
  4. Stivpisk eggehvitene med en knivsodd salt (det gjør eggehviten stivere). Løs opp gelatinen (som har ligget noen minutter i bløt) i kokende vann.
  5. Hell en liten øse av osterøren opp i gelatinen, rør godt, og tilsett dette så igjen oppi resten av osterøren - under omrøring. På denne måten unngår du  gelatinklumper i kaken.
  6. Skjær de stivpiskede eggehvitene forsiktig inn i røren. Hell alt oppi formen. Settes kaldt i minst to timer, helst mer.
  7. Geletopp:
    Løs bløtlagt gelatin opp i kokende vann, tilsett saft. Settes kaldt til det begynner å bli stiv, helles forsiktig over den kalde kaken. Settes kaldt igjen til geleen har stivnet.
Tips:
Oppskriften kan godt dobles, og passer da til en stor springform (30 cm).
Tips:
Du kan godt bruke en annen type saft enn solbærsirup. 
Tips:
Selv drikker jeg gjerne en god cognac til, men en sherry går også godt an. Lykke til, og god fornøyelse.

Kilde Svein Vold

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Kjøttfondue som i Burgund hører med til høstkosen
Dagens rett

Kjøttfondue som i Burgund hører med til høstkosen

Fondue Bourguignonne er en klassiker av et festmåltid man må unne seg en gang i blant.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Når selv rotgrønnsaker er kostbare, ja da fortjener de en plass på festmenyen - alene
Dagens rett

Når selv rotgrønnsaker er kostbare, ja da fortjener de en plass på festmenyen - alene

Jordskokk og sellerirot er våre mest eksklusive, etterspurte og samtidig mest tradisjonsrike rotgrønnsaker. De fortjener å spille hovedrollen i en feststemt meny.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
+
Godbiter i pollisten

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy

Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sopp fra butikken blir riktig så smaksrik på denne måten
Dagens rett

Sopp fra butikken blir riktig så smaksrik på denne måten

Når soppen gratineres med eggeblanding og toppes med ost, sier det seg selv at det blir godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spesialpol: 75 vinnyheter fra Italia er testet deriblant mange legender
+
Tester

Spesialpol: 75 vinnyheter fra Italia er testet deriblant mange legender

Med høy legendestatus blir det selvsagt langt mellom de gode kjøpene. Men noen finnes det, selvsagt målt opp mot dagens høyere prisnivå.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her