Ovnsstekt kylling med skinke og ferskost - Frango à Beira Alta - som i Portugal
Apéritif

Ovnsstekt kylling med skinke og ferskost - Frango à Beira Alta - som i Portugal

I det grisgrendte Beira Alta med dets granittfjell, utsøkte Dão-viner og fremragende lokale oster, dytter kokkene spekeskinke og en klype salt under skinnet på kyllingen for å gi smak. Deretter fyller de buken med en mektig blanding av ferskost, smør og nymalt pepper.

Fremgangsmåte

Skyll kyllingen og tørk den. Med fingrene løsner du forsiktig skinnet på brystet - pass på at du ikke river det i stykker. Legg skinken under skinnet slik at den dekker brystet, og press skinnet tilbake på plass.

Ha osten i en bolle. Skjær 2 ss smør i små biter og bland i osten. Dryss på pepper. Øs osteblandingen inn i buken på kyllingen og lukk åpningen med spidd eller sy med en kjøkkenhyssing.

Smelt de 4 ss med smør som er igjen, i en liten kjele, og ha i salt og pepper. Sett til side til å pensle kyllingen med.

Legg kyllingen med brystet opp på en rist i en liten langpanne. Legg potetene rundt fuglen i formen. Sett kyllingen i ovnen og stek den ved 180 C. Pensle den hvert 8-10 minutt, til det kommer klar kraft ut når du stikker i leddet mellom bryst og lår, eller til steketermometeret i den tykkeste delen av låret viser 71 C. Det tar ca 90 minutter slik at kyllingen dermed får et vakkert, gyllenbrunt skinn.

Legg kyllingen og poteter på et varmt fat. Bruk en stor skje ved servering, til å grave ut osten og legge den i en bolle som du sender rundt ved bordet.

Tips:
Presunto er portugisisk spekeskinke. Du kan fint bruke norsk, spansk eller italiensk spekeskinke. 

Se våre andre oppskrifter fra Portugal

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Miks en spennende drink med det som står innerst i barskapet
Ukens drink

Miks en spennende drink med det som står innerst i barskapet

Vi snakker om bananlikøren som i kombinasjon med frisk salvie, ananas og bourbon skaper magi i drinkglasset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Djevelsk godt og mørkt  blant ølnyhetene i januar - også uten alkohol
+
Tester

Djevelsk godt og mørkt blant ølnyhetene i januar - også uten alkohol

Selv om det er de mørke ølene som overbeviser mest, er det også spennende nyheter innen sider og brennevin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen
+
Godbiter i pollisten

Du kan fint se mot Libanon for eleganse i rødvinen

For det får du her i rikt monn, og så er den da også signert en av de aller beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat
Dagens rett

Be inn til indisk gryte-aften med svine-korma med epler og spinat

Du kan lage indiskinspirert mat enkelt hjemme selv med denne oppskriften. Halvfabrikata eller laget fra bunnen av - du avgjør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak de uimotståelige munnfullene gougeres fylt med lekker ost
Ukens kake

Bak de uimotståelige munnfullene gougeres fylt med lekker ost

Gougéres er så fransk som et bakverk kan bli. Uansett hvor tradisjonelt det er, kan det fint varieres med andre typer ost. Her får du to ulike oppskrifter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her