Pollachius Tropicana
Foto: Morten Myhre

Pollachius Tropicana

Oppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2006

Fremgangsmåte

Skrell scampi, og stikk dem på hvert sitt spyd som er ca 4 cm lange. Legg på en tallerken og ha litt soyasaus/søt chilisaus og finhakket hvitløk over. Rens kamskjellene, legg i en liten skål og hell ananas juice over. Mariner scampi og kamskjell i ca 15 min.

Skjær papayakjøttet i terninger. Ha i fennikelblader med revet pepperrot til en jevn saus i en foodprocessor. Sett sausen kaldt til servering.

Skrell persilleroten og skjær eller høvle den i løvtynne skiver. Blansjer disse raskt i kokende vann, avkjøl og tørk godt.

Lag maizenablandingen med 50/50 soyasaus/vann. Tørk seifileten med kjøkkenpapir og krydre fileten lett med salt og pepper på begge sider. Legg persillerotskivene overlappende på skinnsiden av seifileten. Pensle med maizenablanding (2 strøk). La hvile i noen minutter.

Vask og halvkok potetene og nepen (litt fastere enn "al dente"). Slå av vannet og skjær potetene og nepen i avlange båter - ha i finskåret soltørkede tomater sammen med litt olivenolje - sett til side. Rett før servering, ha i asparges og koriander og stek de over sterk varme i ca 2 min. 

Steking av fisk:
Ha olivenolje/smør i en jernstekepanne og forvarm. Stek fisken med persillerotskivene ned i varm stekepanne (ca 2-3min) slik at en får en fin stekeskorpe. Snu fisken, ta pannen av varmen og la trekke i ca 2 minutter.
 
Steking av kamskjell/scampi:
Ha sesamolje i en stekepanne og rist salame picante i pannen til de er sprø. Legg til siden. Når fisken vendes freses scampi og kamskjell i samme stekepanne. Ettervarm salame picante skivene rett før servering.
 
Steking av garnityr:
Formvarm en teflon- eller grillpanne, skal ikke smøres. Når fisken vendes legger du ananasskivene i den varme pannen.
 
Anretning:
Legg saus i en liten halvmåne på en stor tallerken. Legg ananas skiven på med seien over med persillerotsiden opp. Legg sprøstekt salami picante ved siden av fisken. Stikk en tannstikk gjennom kamskjellene for å holde de sammen. Anrett en liten teskje kaviar på toppen på de to kamskjellene. Stikk en limebåt på scampispydet, og monter på fisken. Anrett potet/nepe blandingen med asparges på ved siden av.

Sendt inn av Morten Myhre, Tananger Oppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2006

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Se alt det gode du kan lage med blomkål
Guide

Se alt det gode du kan lage med blomkål

Her får du 10 lettlagde oppskrifter hvor denne fantastiske råvaren er i høysetet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så eksotisk har du neppe smakt makrell før
Dagens rett

Så eksotisk har du neppe smakt makrell før

Marokkansk krydring og sitron gir det smaksrike fiskekjøttet et solid løft. Retten lager seg nesten selv.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull
Dagens rett

Focaccia Pugliese gir deg alt det du liker best i en munnfull

Og det helt uten å gå veien om proteiner fra fisk eller kjøtt. Focaccia stekt som en tykk pizza og med poteter i deigen gir god metthetsfølelse og et smil om munnen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her