Potet- og løksuppe
Apéritif

Potet- og løksuppe

Det finnes knapt noen enklere måte å oppnå god smak på for med et tilnærmet nullbudsjett enn denne suppen. Poteter og løk er som kjent noe av det billigste som fås kjøpt.

Fremgangsmåte

  1. Kok opp vann med buljongterninger eller kraften med poteter og løk og la trekke til alt er mørt i en drøy halvtime.
  2. Mos grønnsakene med en potetstapper eller en stavmikser, eller benytt en kjøkkenmaskin hvis du har. Smak til med salt og pepper.
  3. Sett til side frem til like før servering. Da varmes suppen opp og tilsettes fløte, smør eller olje.

Tips:
Hvis du velger sistnevnte løsning, bør du sette oljeflasken på bordet slik at hver enkelt kan fylle på etter behov. Sett også en skål med ditt beste salt samt pepperkverna på bordet. Dette veier opp for eventuelle andre tilsetninger som kjøtt eller ost. 

Hvis du velger parmesan, passer olje best som fettelement i suppa. Med kylling som smakstilsetning smaker så vel fløte som olje godt. Og har du eksempelvis noen rester av røkt lammekjøtt, gir fløte den beste smaken. Godt brød er nødvendig tilbehør.

  1. Kylling-/ hønsekraften:
    Brun skorg og grønnsaker i olje til gyldenbrunt. Overfør til kasserolle.
  2. Hell på vann og vin. Kok opp.
  3. Skum av og tilsett krydder. La trekke ved svak varme i 40 minutter. Sil godt. Kan fryses.

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Tyttebær passer til mer enn trollkrem og kjøttkaker som her i en cobbler med epler
Ukens kake

Tyttebær passer til mer enn trollkrem og kjøttkaker som her i en cobbler med epler

Denne desserten kommer til å få fart på seg. Oppskriften er veldig enkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
+
Godbiter i pollisten

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset

Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Smak 6 svært deilige viner fra Piemonte

Drøm deg bort til vakre Piemonte den 20. oktober med viner laget av to unge kvinnelige vinmakere som våger å tenke nytt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her