Rå og syltet asparges med aspargessuppe
Mikael Svensson, Kontrast

Rå og syltet asparges med aspargessuppe

Fremgangsmåte

Begynn med syltelake:
Kok opp alt sammen unntatt rognebærsbladene. Hell den varme laken over bladene, og la den bli helt kald, gjerne trekke på kjøl over natten. Sil av laken når den er kald. 

Tips:
Rognebærsbladknopper plukkes ferskt fra naturen, men kan sløyfes eller erstattes med annen smak etter ønske, for eksempel estragon eller helt naturell. Rognebærsbladknopper smaker som bittermandel og kan også erstattes med reven bittermandel eller essens.

Asparges:
Skrell aspargesen og skjær av ca 5 cm nederst på stilken. Strimle ned den avskårne endebiten og legg sammen med skallet i en kjele, tilsett smøret. Sautere på middels varme uten at det tar farge, ca. 5-6 minutter. Hell på vannet og la koke sakte i ca. 45 minutter. 

Ha i rømmen, kok opp en gang og slå så av varmen og la den trekke i ca. 30 minutter. Press så all væske gjennom en fin sil. Miks sammen med litt Xantana. Eller miks sammen og kok opp å jevn av med litt maisenna. 

Tips:
Xantana kan bestilles online eller via importøren Gastronaut.

Husk det skal fortsatt være en tynn suppe. Smak til med salt og skum opp suppen med en stavmikser før servering. 

Aspargesen skives i ca 3-4 mm tykke skiver, halvparten legges i den kalde syltelaken. La trekke i minst 60 minutter. 

Bruk en dyp tallerken. Legg halvparten rå naturell asparges og halvparten syltet. Arranger i en ring eller legg det blandet. Øs over den varme ny-miksede suppen og server. 

Les mer om Mikael Svensson, Kontrast og Tysk vin her

Her finner du mange deilige retter med asparges

Her finner du mange vegetarretter

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Mikael Svensson, Kontrast

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
By på denne kraftpakken av en fiskerett: Kveite à la plancha, linseragout med chorizo og serranoskinke
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 2

Coq au vin er kanskje den beste måten å servere kylling på
Dagens rett

Coq au vin er kanskje den beste måten å servere kylling på

Coq au vin er både så fransk og så klassisk som en rett kan bli. Rett og slett den perfekte søndagsmiddagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Feir de norske eplene i en drink med en ny akevitt du finner på polet
+
Ukens drink

Feir de norske eplene i en drink med en ny akevitt du finner på polet

Dette er en vri på en drink to ganger norgesmester i bartending, Bread Christensen, laget med vanlig Linie Aquavit, men som her er laget med en annen akevitt, som heter det samme som den opprinnelige drinken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her