Rigatoni med vinterlig tomatsaus (Rigatoni con Sugo di Pomodore Invernale)

Fremgangsmåte

Hakk løk, gulrot og selleri fint, enten i kjøkkenmaskin eller for hånd.

Varm opp olivenoljen i en mellomstor kjele, tilsett hvitløkskivene og surr over meget svak varme i 1-2 minutter.

Ha i hakkede grønnsaker og friske urter. La det surre over svak varme under stadig omrøring i 5-7 minutter til grønnsakene er myke og har fått litt farge.

Tilsett de hermetsike tomatene, tomatpuré og sukker, og rør så i vinen. Smak til med salt og pepper. Kok opp under omrøring og skru ned varmen så det småkoker. La det koke under lokk i ca 45 minutter, mens du rører av og til.

Kok pastaen etter anvisningen på pakken. Slå av vannet og hell den i en oppvarmet bolle. Smak til sausen, hell den over pastaen og bland godt. Serveres straks med høvlet parmesan ved siden av.

Du kan godt garnere litt med hakkede urter.

Om vinteren, når tomatene ikke er på sitt beste, lager italienerne denne sausen. Hermetiske tomater sammen med soffritto (en sautert blanding av hakket løk, gulrot, stilkselleri og hvitløk) og urter gir bedre smak til vinterens tomater.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare
Dagens rett

By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare

Nå er skrei å få tak i overalt. Og med denne oppskriften på fiskesuppe med skrei og små grønnsaker, blir det fest på tallerkenen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det er ikke bare trøndere som liker sodd - bli overbevist du også
Dagens rett

Det er ikke bare trøndere som liker sodd - bli overbevist du også

Ingenting er som en rykende varm sodd til middag en kald vinterdag. Prøv denne oppskriften på trøndersodd fra Nord-Trøndelag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere

Hvordan det er mulig å lage en rødvin med så mye karakter og eleganse og likevel bare 11,5 prosent alkohol. Og så finnes den på de fleste større pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin
+
Ukens vin

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin

Den finnes dessuten i de fleste polhyller og er perfekt å ta med seg på vinterferien – også om den tilbringes hjemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Djevelsk god varm sjokolade- og romdrink
Ukens drink

Djevelsk god varm sjokolade- og romdrink

Jag vinteren på dør - eller gled deg over den med denne varme og krydrete drinken med smak av rom og sjokolade.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her