Risgrøt med seterrømme og vanilje
Foto: Imagesines

Risgrøt med seterrømme og vanilje

Risgrøt er ingen heksekunst å lage. Du er simpelthen garantert å lykkes hvis du følger vår oppskrift.

Fremgangsmåte

  1. Kok grynene i vann i ca. 10 minutter.
  2. Spe med melk, og kok videre til grøten er passe tykk.
  3. Server risgrøt med smørøye, sukker og kanel.

Ny vri på risgrøten:
Når risgrøten er ferdig kokt, kan du røre et beger seterrømme inn pr. liter grøt. Da blir det festgrøt. En blanding av rømme- og risgrøt som nesten smaker som rømmegrøt. Husk sukker og kanel.

Tips:
Ha gjerne en vaniljestang som du splitter i to i grøten også.

Tips:
Bruk gjerne rismelk eller mandelmelk om noen er laktoseintolerante. Det gir faktisk en veldig god smak til risgrøten. 

Tips for den som ikke har tid å passe grøten: Kok opp grøten etter anvisning på pakken, men så snart melken har kokt opp tar du gryten av platen og setter den inn i stekeovnen på 80 grader med lokk over. La den passe seg selv og den kan godt stå i 1 - 2 timer til den er ferdig.

Se alle de morsomme grøtoppskriftene

Apéritifs store jule- og nyttårsmeny gir deg svar på de fleste spørsmål

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Champagnefest i basishylla i november
+
Tester

Champagnefest i basishylla i november

Allerede nå kan du sikre deg vellagret champagne til svært konkurransedyktige priser, som neppe kommer igjen. Og det på et pol nær deg. Men også en håndfull rødviner til høstlige menyer er verd å ta en titt på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste boblekjøpene er en britisk klassiker

Det vil si, akkurat denne er en ny kreasjon, men fra den eldste britiske produsenten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne
Ukens kake

Fersk fiken smaker himmelsk i en kake som denne

Prøv denne kombinasjonen av fersk fiken i en terte servert med tykk krem, og bli overbevist.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her