Røsti med sopp
Foto: Istock

Røsti med sopp

Røsti er enkelt å lage og smaker deilig til både fisk og kjøtt. Her har vi laget den med sopp.

Fremgangsmåte

Kok potetene med skinnet på i en stor kjele i 10-15 minutter, til de er nesten ferdigkokt. La dem renne godt av og skrell dem. Riv potetene i en bolle og bland i egg, løk og hvetemel. Krydre godt.

Del potetmassen i 8 emner og form dem til flate, runde kaker med tverrmål på ca 7 cm.

Varm opp 1 ss av oljen i en klebefri stekepanne. Legg 4 røsti i pannen og la dem steke på sterk varme i 3-4 minutter på hver side, til de er gylne og sprø. Stek de fire siste på samme måte og hold dem varme.

Varm opp resten av oljen i en gryte. Tilsett hvitløk og sopp og la det steke forsiktig i 3-4 minutter. Bland i persille og lettrømme, krydre med salt og pepper etter smak, og la det hele bli gjennomvarmt. Server røstiene med soppblandingen på toppen.

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om
+
Tester

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om

Det er 2023-årgangen som gjelder og den byr på blandete opplevelser. Det positive er at prisene har stoppet å øke og noen viner er sågar blitt billigere siden forrige årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå
Dagens rett
Kalvestek med pommes anna, rødvinssaus og aspargesbønner med bacon

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå

Be inn på en feststemt søndagsmiddag. Her er oppskrfitene på stek, saus, poteter og grønnsaker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Enklere kan ikke en middag bli: Stekt ris med sopp
Dagens rett

Enklere kan ikke en middag bli: Stekt ris med sopp

Stekt ris appellerer til din kreative side og hva som finnes i kjøleskapet. Godt blir det nesten uansett. Oppskriften er kjempeenkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda
Ukens drink

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda

Er du ekstra dristig gir du den et dryss av chilipulver, men malt ingefær og en kanelstang gir også god kryddervarme.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her