Sitrusglasert norsk kongekrabbe på jordskokkterte
Erling Stenersen Sundal,bidrag til Årets Kokk 2006

Sitrusglasert norsk kongekrabbe på jordskokkterte

Fremgangsmåte

Butterdeigen kjevles ut til dobbel størrelse. Legges mellom bakepapir på brett og stekes under lett press ved 190 grader C til den blir lett gyllen. Stikkes så ut i 4 runde terter med utstikkerjern.

Jordskokkene skrelles og kokes møre i vann. Sil av vann og kok jordskokkene videre inn med fløte og smør til det begynner å tykne. Kjøres til fin puré med stavmikser. Smakes til med salt, pepper og sitronsaft. Dette fordeles på tertene like før servering.

Krabben stekes gyllen i smør og glaseres med sukker og sitronsaft. Smakes til med salt og kajennepepper. Krabben deles opp og anrettes på terten.

Alle grønnsakene forvelles. Tomatene skoldes og skinnet fjernes. Tomater og grønnsaker blandes sammen med olivenolje og smakes til med estragon, gressløk, salt og cayennepepper. Fordel salaten over krabben. Alle ingrediensene til vinaigretten og drypp over grønnsakene.

Lyst til å lage en annen rett med krabbe? Vi byr på mange andre

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Erling Stenersen Sundal,bidrag til Årets Kokk 2006

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse festkakene kan alle klare til 17. mai
Guide
Oppskrifter på festkaker

Disse festkakene kan alle klare til 17. mai

Hvem har sagt at de festkaker må være kompliserte? Her er en rekke enkle oppskrifter fra Kvæfjordkake og Pavlova til kransekake og kringle, som kommer til å gjøre den store festen enda større.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne kaken skal du lage til 17. mai
Ukens kake

Denne kaken skal du lage til 17. mai

Marsipan, fromasjfyll, krem og en hel bærkurv gjør susen på festbordet. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Skal du fyre opp grillen i dag, lager du enkelt denne retten. Den slår nemlig aldri feil
Dagens rett

Skal du fyre opp grillen i dag, lager du enkelt denne retten. Den slår nemlig aldri feil

I dag frister vi deg med en lettvint oppskrift på grillmat. En rett alle kan lage og ikke minst liker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her