Spicy kveitegryte
Foto: Tom Haga, EFF.

Spicy kveitegryte

Fremgangsmåte

Skjær opp løk, chili, purre, paprika og squash i små biter. Hell olivenolje i kasserolle og fres grønnsakene til de er gylne. Tilsett vann (ca ½ liter) og ta i én ts buljong. La dette koke opp. Tilsett hvitvin.

Rens kveita, del opp i passe store biter. Bland litt olivenolje og alle urtene på en tallerken. Rull deretter bitene oppi før du legger bitene ned i kasserollen. Skru ned varmen. La dette simre i 10 minutter til fisken er gjennomkokt.

Rens blåskjellene og skur dem godt. Legg disse oppi kasserollen når det er igjen 4 min. Legg også krepsehalene oppi. Tilsett også én tomat (hakket i biter). Pass på at det ikke koker opp. Tilsett mer krydder og vann dersom nødvendig.

For mer spicy smak; tilsett hvitløk fra begynnelsen (ca 4 fedd freses med grønnsakene).

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Line Wanderås

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Tyskland
    Tyskland
    Volum: 0.75 l Pris: 139.90 kr Basisutvalget
    80 POENG
Forsiden akkurat nå
Iransk yoghurtsalat som tilbehør gir ekstra karakter til grillspydene
Dagens rett

Iransk yoghurtsalat som tilbehør gir ekstra karakter til grillspydene

Yoghurtsalat er en sommerfavoritt som skapt for ethvert grillmåltid, og så kjapp å lage at retten også midt i ferien. Prøv den også som dip til chipsen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bagna caoda er den perfekte snacksen, men som også kan bli et helt måltid
Dagens rett

Bagna caoda er den perfekte snacksen, men som også kan bli et helt måltid

Bagna caoda-sausen er svært kraftig og fet og trenger magert tilbehør som grønnsaker eller brød som er den tradisjonelle måten å servere den på.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse
+
Godbiter i pollisten

At denne vinen smaker av historie, er ingen overdrivelse

Vi snakker om en hvitvin hvis druer vokser i noe av det mest historiske jordsmonnet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig
+
Ukens vin

Norgesfavoritten Weinert utvider stadig

Med både chardonnay, chenin blanc og rosévin i porteføljen samt pinot noir fra Patagonia, har mye skjedd samtidig som Weinert er trofast mot konseptet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne helgen blir det bollefest - på grillen
Dagens rett

Denne helgen blir det bollefest - på grillen

Steambuns - dampboller - er fortsatt veldig populært. Prøv denne oppskriften med ølbraisert svinekjøtt og du blir hekta du også.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det er ikke for sent å nyte smaken av rabarbra - lag en rabarbracocktail
+
Ukens drink

Det er ikke for sent å nyte smaken av rabarbra - lag en rabarbracocktail

Har du  forvokst rabarbra i hagen, kan du lage rabarbrasaft som igjen er perfekt til en sommerlig cocktail som denne.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her