Stekt kyllingbryst med skogsopp
Foto: matprat.no

Stekt kyllingbryst med skogsopp

Kombinasjonen av saftig kyllingkjøtt og selvplukket skogsopp eller fra frysedisken er sublim og vil alltid bli godt mottatt til middag.

Fremgangsmåte

Skjær noen snitt i skinnet på kyllingen og stikk inn kvister med estragon.

Legg kyllingbrystene i en smurt ildfast form, pensle med olje og dryss på salt og nykvernet pepper. Sett formen inn i ovn på 180 °C og stek i 20-30 minutter.

Soppsaus:
Bruk halvparten av soppen til å lage soppskum/ saus. Rens og børst av sand og jord og del opp i små biter.

Surr soppen lett i en panne med smør sammen med finhakket sjalottløk og hvitløk. Spe med buljong og la det koke litt inn. Tilsett melk og fløte og smak til med salt og pepper. Kok opp og bruk en stavmikser til å skumme opp sausen like før servering.

Resten av soppen stekes lett i en panne og servers sammen med kyllingbrystet og kokte små rødbeter. Rødbeter trenger å koke i ca. 1 time. Retten kan legges opp på fat eller tallerkener.

De beste oppskriftene med kylling finner du her

Og her finner du veldig mange andre spennende oppskrifter med kylling

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet
+

Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet

At Lisboa har fått flere underområder i DOC-klassen, har løftet kvaliteten betydelig. I hvert fall har det medført økt synlighet for en rekke mindre produsenter som lager vin med tydelig terroirkarakter og som respekterer områdets lange tradisjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kveite med smørsaus og mandelpotetpure - garantert feststemning
Dagens rett

Kveite med smørsaus og mandelpotetpure - garantert feststemning

Denne oppskriften har veldig klassiske ingredienser, men smaker ikke mindre spennende av den grunn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet
+
Godbiter i pollisten

Her ser du en av de mestvoksende vinstilene på polet

Vi snakker om tysk pinot noir i flaske. Men ukens godbit er ikke hvilken som helst, for denne byr på sykt god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen
+
Ukens vin

Dette er så nært en barolo som mulig, men uten den lange modningen

Selv om druematerialet er nebbiolo fra toppmarker i La Morra, er prisen halvparten..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv denne lettlagete wokpannen med kylling
Dagens rett

Prøv denne lettlagete wokpannen med kylling

Med denne gode oppskriften lager du raskt en fest midt i uken, og når du marinerer kyllingen blir woken om mulig enda bedre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

På søndag blir det en riktig så staselig middag med helstekt kylling
Dagens rett

På søndag blir det en riktig så staselig middag med helstekt kylling

Denne oppskriften på helstekt kylling er inspirert av en måte å tilberede villfugl på.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her